Intel kończy z pamięciami Optane. Jeszcze w III kw. br. zacznie się wygaszanie tego biznesu – zapowiedział CEO koncernu, Pat Gelsinger. Produkty (SSD, DPCM, Memory) są wytwarzane w technologii 3D-Xpoint, którą Intel opracował wspólnie z Micronem. Na rynek weszły w 2018 r., jednak pozostały w niszy. W ub.r. z tego biznesu zrezygnował Micron, wytwarzający pamięci 3D-XPoint.

Informacja o tej decyzji zbiegła się z prezentacją wyników finansowych Intela za II kw. br. Sprzedaż spadła aż o 22 proc. r/r, do 15,3 mld. dol. Koncern miał stratę w wysokości ok. 0,5 mld dol. To głównie skutek szybko hamującego popytu na podzespoły do PC, jak i serwerowe.

Odpis ze względu na dezinwestycję Optane sięgnie 0,56 mld dol. To kolejny etap cięcia asortymentu przez borykający się z kiepskimi wynikami koncern, który stoi w obliczu wielomiliardowych inwestycji w nowe fabryki czipów (o lokalizację zakładów stara się również Polska).

W ub.r. Intel ogłosił wygaszenie ponad 30 produktów – kontrolerów i adapterów sieci ethernet do serwerów. Za 7 mld dol. sprzedał swój biznes SSD. Transakcja zostanie zamknięta w 2025 r.

Producent przewiduje, że problemy makroekonomiczne w tym roku nadal będą negatywnie wpływać na rynek. Koncern w obliczu spowolnienia wstrzymał nabór pracowników do swojej grupy PC.