Intel ogłosił, że wstrzymuje działalność w Rosji.

„Ze skutkiem natychmiastowym zawiesiliśmy wszelkie operacje biznesowe w Rosji. Wynika to z naszej wcześniejszej decyzji o zawieszeniu wszelkich wysyłek do klientów w Rosji i na Białorusi” – oświadczył koncern. Intel na początku marca br. ogłosił wstrzymanie dostaw swoich produktów do Rosji wkrótce po wybuchu wojny. O takim samym kroku informowali wówczas AMD i TSMC.

Jednocześnie informuje, że „wdrożyliśmy również środki ciągłości biznesowej, aby zminimalizować zakłócenia w naszej globalnej działalności”.

Intel podaje, że w Rosji ma 1,2 tys. pracowników. Deklaruje ich wsparcie „w tej trudnej sytuacji”.

Jak wynika z deklaracji, po wcześniejszym wstrzymaniu sprzedaży Intel dołączył do grona firm, które ostrzej zareagowały na wojnę z Ukrainą wywołaną przez Rosję. Nałożone na ten kraj amerykańskie embargo obejmuje rozwiązania, które mogą mieć zastosowanie militarne i przemysłowe, stąd do Rosji wstrzymali dostawy główni producenci serwerów, jak Dell, HPE, IBM.

Aktualny wykaz firm, które kontynuują działalność w Rosji albo ograniczyły biznes w tym kraju w różnym stopniu, ogłasza Uniwersytet Yale.

Sankcje na największego rosyjskiego producenta czipów

Przed wojną Rosja odpowiadała za mniej niż 0,1 proc. globalnych zakupów czipów.

Kilka dni temu amerykański departament skarbu wciągnął na czarną listę firm objętych sankcjami największego rosyjskiego producenta i eksportera czipów – Mikron. Jest to firma z tradycjami z czasów ZSRR (założona w 1964 r.), która produkuje m.in. procesory serwerowe Elbrus, moduły RFID, mikrokontrolery kart, czipy do zarządzania energią, układy do IoT i in. Prowadzi produkcję kontraktową w zakresie technologii 60 – 250 nm i odpowiada za 54 proc. rosyjskiego eksportu mikroelektroniki. Jak podaje, jej wydajność na liniach technologicznych 100, 150 i 200 mm wynosi do 50 tys. płytek miesięcznie. 

Na czarną listę wciągnięto też m.in. rosyjskiego producenta sprzętu, T-Platform, firmę software’ową AO NII-Vektor oraz ośrodek badawczy zajmujący się elektroniką (MERI).