Intel zamierza przejąć Granulate, izraelską firmę, która stworzyła narzędzia poprawiające wydajność serwerów w chmurze – według informacji dziennika Haaretz. Umowa nie jest jeszcze ostateczna. Start-up powstał w 2018 r. Intel ma zapłacić za niego 650 mln dol. Niedawno młodą firmę wyceniano na mniej niż 150 mln dol. Zatrudnia 70 specjalistów.

Intel w 2017 r. za 15 mld dol przejął izraelską firmę Mobileye, która dostarcza rozwiązania dla autonomicznych pojazdów. Używa ona już oprogramowania Granulate.

Firmy potrzebują coraz więcej mocy obliczeniowej

Jak zauważa współzałożyciel Granulate, Asaf Ezra, „firmy każdej wielkości stoją w obliczu zwiększonego zapotrzebowania na zasoby obliczeniowe”, a dostarczane narzędzie pomaga zmaksymalizować ich wykorzystanie, jednocześnie – jak przekonuje – poprawiając wydajność i redukując koszty.

Intel już wcześniej deklarował, że widzi korzyści z przetwarzania w chmurze. Według niego ten rynek będzie warty ponad 1 bln dol. w 2026 r.

Miliardy za miliardami idą na inwestycje

Ostatnio koncern idzie w spore wydatki. Ruszył z wartymi 80 mld euro inwestycjami w europejskie fabryki i centra rozwoju (w projekcie jest także miejsce dla Polski). Zapowiedział wydanie aż 100 mld dol. na edukację w zakresie technologii w USA. Za 20 mld dol. postawi fabryki w Ohio, za kolejne 20 mld dol. buduje w Arizonie. Do tego w lutym br. Intel kupił izraelskiego producenta czipów Tower Semiconductor za 5,4 mld dol.

„Ta strategia zapewni nam sukces”

CEO Intela Pat Gelsinger zapowiedział, że wydatki kapitałowe wzrosną do ok. 35 proc. rocznych przychodów w latach 2022-2024, co obniży marże i spowoduje ujemne przepływy pieniężne w wysokości 1 – 2 mld dol.

„To jest absolutnie strategia, która zapewni nam sukces” – przekonuje dyrektor finansowy David Zinser, twierdząc że jest to czas inwestycji.

W 2021 r. Intel osiągnął 79 mld dol. przychodów (+1 proc. r/r) na marży brutto 55,4 proc. (-0,5 pkt) i marży operacyjnej 24,6 proc. (-5,8 pkt). Zysk netto spadł o 5 proc., do 19,9 mld dol.

W I kw. 2022 r. koncern spodziewa się zejścia marży brutto do poziomu ok. 49 proc. oraz ok. 0,7 dol. zysku na akcję GAAP (w IV kw. 2021 r. było 1,13 dol.).