SK Hynix przejmie biznes NAND i SSD Intela. Wartość transakcji to 9 mld dol. Wymaga ona zgody regulatorów na najważniejszych rynkach. Jej finalizacja jest spodziewana w końcu 2021 r.

Zgodnie z zawartą umową koreański producent pamięci kupi biznes NAND flash i SSD Intela, w tym technologię projektowania i produkcji, zasoby R&D wraz z zespołem oraz fabrykę w Dalian w Chinach. Amerykański koncern zachowa natomiast pamięci Optane.

Na początek SK Hynix zapłaci 7 mld dol., a resztę do 2025 r. Do tego czasu ma nastąpić przejęcie wszystkich zasobów, co oznacza, że jeszcze przez 5 lat Intel będzie produkować wafle NAND w Dalian.

SK Hynix dzięki połączeniu zasobów liczy na wzmocnienie swojej pozycji na rynku pamięci masowych. Zamierza rozwijać portfolio 3D NAND, w tym SSD dla przedsiębiorstw, które są najbardziej dochodowym produktem w całym segmencie NAND.

Według Trendforce w II kw. 2020 r. koreańska firma miała 11,7 proc. udziału w światowym rynku NAND flash, a Intel – 11,5 proc. Fuzja sprawi, że SK Hynix stanie się globalnym graczem numer 2, po Samsungu.

W I poł. 2020 r. przychody biznesu NAND Intela wyniosły 2,8 mld dol., a zysk operacyjny ok. 0,6 mld dol.

Intel zamierza wykorzystać potężny zastrzyk finansowy dzięki transakcji do rozwoju perspektywicznych w jego ocenie obszarów, w tym 5G, AI, rozwiązań brzegowych.