Intel wychodzi z biznesu NAND i SSD. Ogłosił pierwszą finalizację transakcji, obejmującej dyski SSD oraz fabrykę NAND Dalian w Chinach. Nabywcą za 7 mld dol. jest koreańska firma SK Hynix. Zakup obejmuje m.in. niektóre prawa własności intelektualnej związane z NAND SSD, jak też przejęcie pracowników. Transakcję ogłoszono w październiku ub.r.

Ostateczny finał zakupu w 2025 r.

Zgodnie z umową Intel będzie kontynuował produkcję „wafli” NAND w Dalian i zachowa niektóre prawa intelektualne związane z produkcją i projektowaniem płytek NAND flash aż do ostatecznego zamknięcia transakcji – co jest przewidywane w marcu 2025 r. lub później. Wówczas SK Hynix przejmie od Intela pozostałe aktywa biznesowe NAND, w tym część praw własności intelektualnej, pracowników z działu B&R oraz załogę fabryki Dalian, płacąc 2 mld dol. Zatem w sumie wartość sprzedaży wyniesie 9 mld dol.

Nowa spółka przejmie pałeczkę po Intelu

Ogłoszono, że dotychczasowy biznes NAND i SSD Intela zostanie przekształcony w nową spółkę o nazwie Solidigm, zależną od SK Hynix. CEO Solidigm będzie Robert B. Crooke, wiceprezes i szef grupy biznesowej Intela obejmującej pamięci (Non-Volatile Memory Solutions Group). Crooke dołączył do Intela ponad trzy dekady temu, w 1989 r.

Solidigm będzie miał swoją siedzibę w USA (w San Jose w Kalifornii). W Intelu pozostanie biznes pamięci Optane.

Intel już wcześniej zapowiedział koncentrację na swoich najważniejszych produktach. Wpływy z transakcji pójdą na inwestycje związane z priorytetami firmy – wynika z wcześniejszych informacji.

Z kolei SK Hynix liczy na zwiększenie konkurencyjności swoich produktów, zwłaszcza korporacyjnych SSD oraz pamięci flash NAND. Przejęty biznes Intela ma także pomóc firmie w rozwoju, jako jednej z wiodących światowych firm półprzewodnikowych w branży.

Biznes NAND Intela z minimalnym wzrostem

Według danych TrendForce za III kw. 2021 r. SK Hynix jest numerem 3 na światowym rynku NAND flash, z udziałem 19,3 proc. (2,54 mld dol. przychodów), a Intel uplasował się na 6 pozycji, posiadając 5,9 proc. udziału (1,1 mld dol.).

Z tym że biznes amerykańskiego koncernu cechowała stagnacja w ujęciu r/r (+0,6 proc. wzrostu sprzedaży), podczas gdy SK Hynix poprawił się o ponad 25 proc., a cały rynek o 15 proc.