Intel sprzedaje Altera. Zbywa 51 proc. udziałów w swojej spółce, która jest dostawcą FPGA (Field Programmable Gate Arrays). Nabywcą będzie fundusz private equity Silver Lake. Umowa wycenia całą spółkę na 8,75 mld dol., czyli za zbywane udziały Intel uzyska ok. 4,4 mld dol. Pozostanie mniejszościowym akcjonariuszem (49 proc.). Finalizacja transakcji jest spodziewana w II poł. 2025 r.

Intel kupił Alterę w 2025 r. za 16,7 mld dol. Czyli przez dekadę pod skrzydłami Intela jej wartość spadła mniej więcej o połowę. W 2024 r. przywrócono jej formę odrębnej spółki. Następnie pojawiły się nieoficjalne informacje, iż Intel chce sprzedać udział w Alterze.

CEO Intela oświadczył, iż zapowiedź sprzedaży Altery odzwierciedla „nasze zaangażowanie, by być bardziej skoncentrowanym, obniżyć strukturę kosztów i wzmocnić bilans” — stwierdził Lip-Bu Tan.

Intel sprzedaje Altera po tym, jak w IV kw. 2024 r. osiągnął przychody 14,3 mld dol., co oznacza spadek o 7 proc. r/r. Prognoza koncernu na I kw. 2025 r. (z końca stycznia br.) ostrzegła jednak przed spadkiem sprzedaży nawet o 18 proc. r/r (do 11,7 mld – 12,7 mld dol.).

Wraz z zapowiedzią zbycia Altery ogłoszono, że jej nowym szefem będzie Raghib Hussain. Wcześniej był CEO Marvella.

„Wspierana przez silne osiągnięcia Silver Lake, a teraz z jasnym celem jako niezależna firma, Altera jest dobrze przygotowana do wykorzystania swojego rozpędu i dostarczania przełomowych rozwiązań opartych na FPGA, które kształtują przyszłość obliczeń napędzanych przez AI” – zapowiada Raghib Hussain.

Programowalne układy scalone produkowane przez Alterę można wykorzystać do różnych celów, od sprzętu telekomunikacyjnego po wojsko. W 2024 r. spółka należąca do Intela miała 1,54 mld dol. przychodów, a przy tym stratę operacyjną 615 mln dol.