Intel jest gotów do znaczących obniżek cen swoich procesorów serwerowych, aby być bardziej konkurencyjnym wobec AMD – informuje niemiecki serwis Winfuture powołując się na Digitimes. Zwłaszcza po wprowadzeniu w ub.r. układów Epyc AMD umacnia się na rynku serwerów. Najwięksi producenci wprowadzili na rynek urządzenia z tymi procesorami. Chmurowi giganci budują nowe instancje na platformach AMD.

AMD bliskie 10 proc. rynku

Zagrożenie dla dominującego na rynku Intela jest niemałe, bo projekty w centrach danych i superkomputerów są długoterminowe. A ostatnio AMD szybko zyskuje. W segmencie procesorów serwerowych II kw. 2021 r. osiągnęło już 9,5 proc. udziału, tj. więcej o 3,7 pkt proc. niż przed rokiem – według Mercury Research. Intel ma natomiast o te 3,7 pkt mniej.

Intel może stracić klientów na lata

Jak tak dalej pójdzie i znaczący klienci przesiądą się na dobre na serwery z AMD, Intel może stracić te udziały na lata. Jak dotąd stawki cennikowe za procesory Intela nie zmieniły się, jednak koncern w negocjacjach z największymi odbiorcami jest gotów na spore ustępstwa – według nieoficjalnych informacji z Azji.

Kolejny spadek

Biznes serwerowy Intela już jakiś czas temu dostał zadyszki. Grupa data center w II kw. 2021 r. odnotowała czwarty kwartał z rzędu spadek sprzedaży (w ujęciu rok do roku), tym razem o 9 proc. r/r, do 6,5 mld dol., co wyjaśniono m.in. konkurencją i ograniczeniami podaży.

Ponad 180 proc. wzrostu AMD

O tym jak szybko układ sił pomiędzy producentami może się zmienić, świadczą wyniki segmentu AMD enterprise, embedded and semi-custom, który obejmuje m.in. układy serwerowe i konsolowe.

Otóż biznes ten osiągnął 183-procentowy wzrost sprzedaży w II kw. 2021 r., do sumy 1,6 mld dol. Przy czym zysk operacyjny wzrósł 12-krotnie, do blisko 400 mln dol.

AMD wyjaśnia ten bilans m.in. wpływami jakie przynoszą nowe procesory do serwerów. Spodziewa się też dalszego silnego wzrostu na rynku centrów danych w III kw. br. Poinformowało również o projektach superkomputerów, realizowanych we współpracy m.in. z Microsoftem i Google’m. Intel najwyraźniej postanowił zareagować na te niepokojące dla niego wieści.

Gra toczy się o rynek serwerowych procesorów, który w 2023 r. będzie warty 19 mld dol. – tak przewiduje AMD.