Ascending działa od 2007 r. Zajmuje się rozwojem dronów wykorzystywanych do robienia zdjęć, filmów i zbierania danych w takich zastosowaniach jak budownictwo, różnego rodzaju pomiary terenu, opracowanie map. Ma własne rozwiązania obejmujące autopilota, silniki, nawigację. W swoich dronach wykorzystuje technologię kamer 3D Real Sense Intela. Cena zakupu nie została ujawniona.

Firma ma współpracować z działem Perceptual Comptuting Division Intela. Celem jest rozwój technologii obiektów latających. Nie podano bliższych szczegółów.

„Intel jest liderem integracji technologii komputerowych, komunikacyjnych, czujników i chmury, które są niezbędne, aby drony stały się bardziej inteligentne” – stwierdził z okazji przejęcia Josh Walden, starszy wiceprezes i dyrektor generalny New Technology Group w Intelu. Czyli drony mają wykorzystywać i integrować rozwiązania koncernu. W sierpniu 2015 r. Intel zainwestował 60 mln dol. w Yuneec – firmę z Hong Kongu, specjalizującą się w dronach.

W biznes związany z dronami wchodzą kolejne duże firmy IT, licząc na rosnące zainteresowanie ze strony konsumentów i firm. Do prekursorów należał Amazon. Google zapowiedział, że w tym roku ujawni swoje plany dotyczące dronów. W USA w okresie świątecznym sprzedano ok. 400 tys. dronów. Ze względu na szybko rosnącą liczbę maszyn wprowadzono obowiązek ich rejestracji w federalnym urzędzie nadzoru lotniczego (co pozwala na legalne użytkowanie). Czas pokaże, czy taka procedura wpłynie na zainteresowanie dronami zwłaszcza ze strony użytkowników domowych. Drony pojawiły się w ub.r. w polskiej dystrybucji.