Intel podwyższy ceny. Co zdrożeje?
Intel poinformował klientów, że podniesie ceny swoich produktów.

Amerykański CRN poinformował, że Intel może podwyższyć ceny nawet o 20 procent. Dotyczy to wszystkich wszystkich procesorów, chipsetów i produktów centrum danych, takich jak FPGA, NUC i urządzenia programowalne. Intel tłumaczył klientom, że podwyżki są wynikiem rosnących kosztów materiałów i wzrostu kosztów produkcji. To krok, którego można się było raczej spodziewać, tym bardziej, że Nvidia już podwyższyła cena procesorów graficznych i sprzętu Mellanox. Wszystko wskazuje na to, że trend się utrzyma i będzie miał negatywny wpływ na branżę, skłaniając klientów do ponownego rozważenia zakupów sprzętu.
Co ciekawe, podczas konferencji prasowej w zeszłym tygodniu, prezes Acer, Jason Chen, powiedział dziennikarzom, że jego firma nie cierpi już na niedobór chipów.
– Dostawcy nawet ostatnio do mnie dzwonili i zachęcali, żeby kupić od nich więcej chipów. Sytuacja się zmienia – powiedział Jason Chen.
Intel już w kwietniu ostrzegał przed słabnącym popytem i presją makroekonomiczną, na jaką firma jest narażona z powodu COVID-19 i wojny rosyjsko-ukraińskiej. W czerwcu Intel zamroził zatrudnianie w swoim dziale chipów PC, powołując się na niepewność makroekonomiczną. W kwietniu firma całkowicie wycofała się z Rosji. Warto też przypomnieć, że w lutym Pat Gelsinger, dyrektor generalny Intela, powiedział inwestorom, żeby spodziewali się niższych marż, ponieważ firma przeznacza miliardy dolarów na budowę centrów produkcyjnych w Stanach Zjednoczonych i Europie. Ten komunikat spowodował spadek cen akcji.
Drugi gigant półprzewodników, TSMC z Tajwanu, poinformował klientów, że w 2023 roku podniesie ceny o „jednocyfrowy” procent. Z kolei inni dostawcy, tacy jak Shin-Etsu Chemical, Sumco i Showa Denko, zamierzają podnieść ceny przynajmniej o 20 proc.
Podobne aktualności
Hamowanie na rynku PC i gamingu zdołowało Nvidię
Koncern wyraźnie przestrzelił prognozę. Musi zrobić 1,3 mld dol. odpisów.
USA rozkręcą produkcję czipów. Chip Act warty 280 mld dol.
Gigantyczne pieniądze mają zapewnić firmom USA powrót na szczyt w branży czipów i zapobiec niedoborom.
Intel zamyka swój kolejny biznes
Koncern coraz bardziej zawęża swoje portfolio. W II kw. br. jego sprzedaż spadła o 22 proc.