Centrum GovTech i Intel zacieśnią współpracę. Jej celem jest rozwój kompetencji cyfrowych nauczycieli i doradztwo w projektach edukacyjnych. Przedstawiciele Ministerstwa Edukacji i Nauki, GovTech i amerykańskiego koncernu podpisali porozumienie w tej sprawie.

Intel trafi pod strzechy

W ramach porozumienia Intel dostarczy materiały szkoleniowe i programy, będzie również kształcić i certyfikować nauczycieli i mentorów. Dwie nowe inicjatywy edukacyjne: Intel Skills for Innovation oraz Intel Digital Readiness (skupiająca się na sztucznej inteligencji) mają umożliwić nauczycielom z obszarów wiejskich oraz z małych miast rozwijać kompetencje cyfrowe. Pozwoli to na wyrównywanie szans w zdobywaniu nowych kwalifikacji.

„Sektor prywatny odgrywa kluczową rolę w rozwoju kompetencji cyfrowych” – twierdzi Justyna Orłowska, pełnomocnik prezesa rady ministrów ds. GovTech oraz pełnomocnik ministra edukacji i nauki ds. transformacji cyfrowej. Tę drugą funkcję pełni od września 2021 r. Centrum GovTech koordynuje proces cyfryzacji administracji publicznej.

Pierwszy etap współpracy obejmie szkolenie Intel Skills for Innovation dla grupy nauczycieli, którzy otrzymają również laptopy z zabezpieczeniami Intela.

Inicjatywy takie jak SFI umożliwiają decydentom i nauczycielom wdrażanie rozwiązań, które pozwalają na prowadzenie edukacji i angażowanie uczniów w trybie online, stacjonarnym albo mieszanym.

„Polska od dawna jest liderem w Europie, jeśli chodzi o wdrażanie programu Intel Digital Readiness” – twierdzi Maurits Tichelman, VP Sales & Marketing, General Manager EMEA Territory w Intelu.

Porozumienie z polskimi władzami to kolejna inicjatywa Intela w Polsce. W marcu br. Intel ogłosił lokalizację swoich nowych fabryk w Europie oraz inwestycje na kontynencie. Zapowiedział, że w centrum badań i rozwoju w Gdańsku powiększy powierzchnię laboratoryjną o 50 proc. Rozbudowa ma zostać zakończona w 2023 r. Jest to największy ośrodek R&D Intela poza USA.