Intel w I kw. 2024 r. zwiększył przychody o 8,5 proc. r/r, do 12,7 mld dol. Miał 437 mln dol. straty netto, co i tak stanowi znacznie lepszy wynik niż przed rokiem (-2,77 mld dol.).

Jednak prognoza na II kw. 2024 r. rozczarowała. Intel spodziewa się przychodów 12,5 do 13,4 mld dol. (to sprzedaż niższa od oczekiwań analityków – średnio 13,6 mld dol.) i straty 0,05 dol. na akcję (GAAP).

Duże zakupy w biznesie PC

W I kw. 2024 r. wyższy obrót to głównie efekt dużo większej sprzedaży Intela w biznesie PC (Client Computing Group), który urósł o 31 proc., do 7,53 mld dol.

Grupa Data Center&AI poprawiła się o 5 proc., do 3,04 mld dol., spadek (-8 proc.) odnotowano na sieciówce i urządzeniach brzegowych, o połowę poszły w dół obroty łącznie dla Altery i Mobileye. Także Intel Foundry, jeden z kluczowych biznesów, miał spadek przychodów (do 4,37 mld dol. z 4,83 mld dol.). Firma jest tu nadal daleka od rentowności ze względu na duże inwestycje początkowe.

Słabsze trendy, ale tak jest całej branży

CEO Pat Gelsinger przyznał, że trendy w pierwszej połowie roku są słabsze niż przewidywano, ale według niego okazały się zgodne z tym, co dzieje się w całej branży. Oczekuje sekwencyjnego wzrostu przychodów firmy (kw/kw) aż do roku 2025.

Przewidywanie opiera na trzech trendach branżowych: początek cyklu odświeżania w przedsiębiorstwach i rosnąca dynamika na AI PC, wzrost w data center także na tradycyjnych CPU oraz ożywienie w działalności Intela związanej z integracją systemów NEX, technologiach autonomicznej jazdy i FPGA. Uważa przy tym, że sztuczna inteligencja odegra główną rolę w rozwoju koncernu.

„Półprzewodniki to waluta, która będzie napędzać światową gospodarkę w nadchodzących dziesięcioleciach” – zaznacza Pat Gelsinger.

Czipy do AI PC będą schodzić lepiej niż przewidywano

Oczekuje się, że Intel przekroczy swój pierwotny cel, jakim była sprzedaż 40 mln procesorów do komputerów ze sztuczną inteligencją w 2024 r.

W miarę pojawiania się standardów i aplikacji, zaczynających korzystać z nowych możliwości wbudowanych w sztuczną inteligencję, widzimy poprawę sygnałów popytu, szczególnie w drugiej połowie roku, czemu sprzyja prawdopodobne odświeżenie korporacyjne” – powiedział.

Nie tylko AI. Wzrośnie popyt na tradycyjne CPU do centrów danych

Szef firmy spodziewa się także poprawy w biznesie data center.

„Nadal priorytetowo są traktowane budżety, mające na celu rozwój generatywnej sztucznej inteligencji, natomiast rozmowy z klientami wskazują na oznaki poprawy w zakresie tradycyjnego odświeżania procesorów, począwszy od końca drugiego kwartału i w drugiej połowie roku” – twierdzi CEO.