Specjalnie dla urządzeń noszonych producent opracował moduł SoC (System on Chip) wielkości guzika, o nazwie Intel Curie, który można zastosować w różnych rozwiązaniach wearable. Curie ma pojawić się w II poł. br. Będzie zawierać układ SoC Intel Quark SE, Bluetooth o niskim poborze mocy, czujniki i moduł ładowania akumulatora.

Intel nawiązał strategiczną współpracę obejmującą nowe inteligentne urządzenia z Oakley, producentem okularów sportowych. Kooperuje także z firmami sportowymi i lifestyle’owymi, ostatnio m.in. z Basis Peak, Fossil Group, Luxottica Group, MICA i Opening Ceremony, SMS Audio.

Brian Krzanich, CEO Intela. opowiedział na CES o Nixie — zwycięzcy konkursu Intela „Make it Wearable” 2014. To pierwsza kamera, która lata. Spoczywa na nadgarstku jak bransoletka, a na zawołanie rozwija się i wzbija do lotu, by wykonać zdjęcie swego właściciela. 

Nowe zabezpieczenia w HP i Lenovo

Pojawią się też nowe zabezpieczenia — True Key to wieloplatformowa aplikacja od Intel Security, która wykorzystuje rozpoznawanie rysów twarzy i linii papilarnych do logowania. Może działać z systemami iOS, Android, Windows, Mac i wszystkimi popularnymi przeglądarkami. Będzie instalowana na urządzeniach HP i Lenovo, jak również jako część pakietu McAfee LiveSafe w najbliższych miesiącach.

Intel planuje też prace pilotażowe w zakresie ładowania bezprzewodowego. Nawiązał w tej sprawie współpracę z firmami z branży hotelarskiej, samochodowej, transportowej.  Jedną z nich jest Marriott, który zamierza na zasadzie pilotażu umożliwić bezprzewodowe ładowanie w swoich hotelach.

Koncern będzie współpracował z HP w zakresie druku 3D. Dion Weisler, wiceprezes Printing and Personal Systems w HP oznajmił, że firma pracuje nad ekosystemem „mieszanej rzeczywistości”. Procesor Intel Core i7 będzie podstawą przyszłej technologii HP Multi Jet Fusion.   

Ciekawostką jest, że Brian Krzanich ogłosił na CES inicjatywę „Diversity in Technology”. Zgodnie z jej założeniami, do 2020 r. korporacja ma zmniejszyć dysproporcje w liczbie zatrudnionych mężczyzn i kobiet oraz przyjmować do pracy więcej przedstawicieli mniejszości. Plan ten zostanie wdrożony również na stanowiskach kierowniczych. We wsparcie tych środowisk, m.in. wyłanianie utalentowanych inżynierów i informatyków spośród kobiet i przedstawicieli mniejszości, Intel planuje zainwestować 300 mln dol.