Intel w marcu br. w ramach strategii IDM 2.0, która ma dać firmie nowy impuls rozwoju, ogłosił utworzenie biznesu który zajmie się produkcją czipów dla zewnętrznych klientów – Intel Foundry Services.

Mimo że koncern dysponuje zaawansowanymi technologiami produkcji, może napotkać wyzwania związane ze świadczeniem nowych usług – takie głosy zebrał tajwański serwis Digitimes.

Nowy wśród mocnych konkurentów

Otóż żródła serwisu wskazują, że Intel jest nowicjuszem w takim modelu biznesowym i dlatego jest mało prawdopodobne, aby był tak konkurencyjny, jak firmy już mocno usadowione na tym rynku.

Wymieniono tutaj TSMC, Samsung, United Microelectronics Corporation i GlobalFoundries. Zatem Intelowi nie brakuje mocnych rywali w biznesie, który zamierza rozwijać.

Musi zaoferować duże lepsze warunki

Informatorzy Digitimes twierdzą wręcz, że klienci raczej nie zwrócą się do Intela po wspomniane usługi, chyba że zaoferuje on znacznie bardziej atrakcyjne warunki niż konkurenci. Jednak w krótkim terminie koncernowi będzie trudno obniżyć ceny ze względu na trwającą integrację łańcucha dostaw i ekosystemu produkcji.

Ryzyko konfliktu interesów z klientami

Ponadto Intel w roli twórcy czipów dla motoryzacji, HPC i sztucznej inteligencji może wejść w konflikt interesów z klientami – tak przynajmniej utrzymują źródła tajwańskiego serwisu.

Potrzeba czasu na rozwój infrastruktury

Kolejna wątpliwość dotyczy perspektyw w dłuższym terminie. Nowe planowane fabryki (w Arizonie Intel buduje obiekty za 20 mld dol.) rozpoczną masową produkcję prawdopodobnie w 2024 r., a do tego czasu problemy z dostępnością półprzewodników mogą być już mniejsze, co sprawi że inwestycja koncernu nie zostanie w pełni wykorzystana. Moce produkcyjne mają być również zwiększone w Europie. Aktualne niedobory układów scalonych i duże zapotrzebowanie są jednym z argumentów, by wejść w nowy biznes.

CEO Intela: klienci do nas ciągną

CEO Intela Pat Gelsinger zapewnia o dużym zainteresowaniu ofertą Foundry Services. Przy okazji niedawnej prezentacji wyników firmy za I kw. 2021 r. poinformował, że oferta usług outsourcingu spotkała się z dużym odzewem i producent już współpracuje z ponad 50 potencjalnymi klientami (w miesiąc po jej oficjalnym ogłoszeniu).

Nowa strategia IDM 2.0 zakłada, że Intel Foundry Services będzie dostarczał innym firmom procesory w różnych technologiach, jak x86, ARM i RISC.

Intel liczy zwłaszcza na zainteresowanie chmurowych koncernów, jak AWS czy Google. Obie firmy poparły nową strategię Intela, jak również inni najwięksi gracze na rynku technologicznym (a jednocześnie potencjalni klienci usług Intela), jak Microsoft, Cisco, Ericsson, IBM, Qualcomm.