Koncerny informatyczne powołały Confidential Computing Consortium. Jego celem jest poprawa bezpieczeństwa przetwarzania danych krążących między chmurą, rozwiązaniami brzegowymi i infrastrukturą lokalną. Organizacja działa w ramach Fundacji Linuksa. Jej założycielami są Alibaba, ARM, Baidu, Google, IBM, Intel, Microsoft, Red Hat (należący do IBM), Swisscom i Tencent. Firmy deklarują współpracę w przygotowaniu narzędzi open source i strategii wzmacniających kompleksową ochronę cyfrową. Zdaniem Linux Foundation jest to niezbędne, ponieważ organizacje przenoszą obciążenia i dane między różnymi środowiskami. Dlatego potrzebują lepszej kontroli wrażliwych adresów IP i przetwarzanych informacji.

Wyzwaniem jest pełne zaszyfrowanie wrażliwych danych podczas całego cyklu życia, co wskazuje na główny cel połączonych działań. Według fundacji poufne rozwiązania pozwolą na przetwarzanie danych zaszyfrowanych w pamięci bez narażania ich na ekspozycję w pozostałych elementach systemu.

Uczestnicy konsorcjum mają wnieść własne rozwiązania do konsorcjum. Będzie ono miało swój zarząd, techniczny komitet doradczy i oddzielny nadzór techniczny nad każdym projektem. Zajmie się projektami open source i otwartych specyfikacji, które mają poprawić poufne przetwarzanie danych.