Na fuzję muszą jeszcze wyrazić zgodę akcjonariusze i regulatorzy rynku. Jeśli warunki przewidziane w porozumieniu zostaną spełnione, McAfee stanie się firmą zależną działającą w grupie Intel Software and Services. Intel zapłaci za każdą akcję producenta oprogramowania antywirusowego 48 dol., czyli ponad 60 proc. więcej niż płacono za walory spółki na nowojorskiej giełdzie, przed ogłoszeniem informacji o fuzji. Przychody McAfee rosną ostatnio w tempie dwucyfrowym. W ubiegłym roku wartość sprzedaży firmy osiągnęła 2 mld dol., a jej marża brutto zwiększyła się o 80 proc.

Przejęcie McAfee ma dopasować ofertę Intela do zmieniającego się rynku. W najbliższych latach będzie przybywać urządzeń podłączonych do Internetu. Oznacza to, że w dłuższej perspektywie coraz więcej użytkowników będzie potrzebować ochrony przed zagrożeniami płynącymi z sieci. Jeśli Intel zaoferuje im kompleksowe rozwiązanie – procesory, platformy sprzętowe i dopasowane do nich zabezpieczenia, może zyskać przewagę nad innymi dostawcami. Intela interesuje ekspansja na szybko rozwijającym się rynku rozwiązań mobilnych, takich jak smartfony, urządzenia do nawigacji. Największy producent procesorów do komputerów trafia w tym segmencie na silną konkurencję innych marek.

McAfee jest kolejnym producentem aplikacji kupionym przez Intela. Wcześniej koncern przejął za blisko 900 mln dol. firmę Wind River oraz Havok za 110 mln dol.