Nowy laptop oparty na procesorze Intela i rdzeniu graficznym AMD zostanie zaprezentowany w 2018 r. – zapowiedział Intel. Taka kombinacja ma umożliwić rewolucję na rynku gamingowym, umożliwiając produkcję cienkich i lekkich notebooków dla graczy.

CPU Intela będzie procesorem Core 8 generacji (Kaby Lage G). Jaki układ graficzny AMD zostanie zastosowany, nie ujawniono. CPU, GPU i HBM2-DRAM zostaną połączone na jednym module. Dzięki temu według zapowiedzi powstaną w pełni mobilne laptopy gamingowe. Intel podaje, że grubość laptopa z grafiką zintegrowaną w procesorze wynosi 11 – 16 mm, a laptopów gamingowych – przeciętnie 26 mm. Czyli nowe urządzenia miałyby być nawet o ponad dwa razy cieńsze niż obecnie dostępne notebooki dla graczy. Pojawienie się zupełnie nowej konstrukcji może przynieść kolejny impuls sprzedażowy na rynku gamingowym. Nowe laptopy mają zostać zaprezentowane na początku stycznia 2018 r. na CES w Las Vegas i jeszcze w I kw. 2018 r. powinny wejść do sprzedaży.

Rynek notebooków dla graczy szybko idzie w górę tak jak cały segment gamingowy. W 2017 r. sprzedaż na świecie powinna wzrosnąć o 20 proc., z ponad 4 mln szt. w 2016 r. – według prognozy Digitimes. W Europie w 2016 r. sprzedaż notebooków gamingowych była wyższa o 74 proc. wobec poprzedniego roku – według GfK.