Akcjonariusze Intela odrzucili plan wynagrodzeń kadry kierowniczej korporacji – w tym rekordową gażę CEO Pata Gelsingera, któremu za 2021 r. przyznano pakiet warty 178,6 mln dol. Przeciw było ok. 65 proc. głosów.

Spółka nie musi liczyć się z opinią udziałowców w sprawie płac, jednak pokazuje ona ich rosnące niezadowolenie z rozdętych wynagrodzeń w korporacji. Zwłaszcza, że akcjonariusze nie mają się z czego cieszyć, bo w ciągu roku wartość akcji Intela spadła o ok. 25 proc.

Jak twierdzi amerykański CRN, inwestorzy byli wstrząśnięci, gdy w lutym Pat Gelsinger ogłosił swój czteroletni plan, warty 43,5 mld dol., mający przywrócić Intelowi jego pozycję lidera na rynku czipów. Firmę czekają do tegom.in.. wielkie inwestycje w Europie, gdzie w ciągu 10 lat Intel zamierza wydać 80 mld euro. Z tego ogłoszone w tym roku budowy fabryk i ośrodków R&D pochłoną ok. 33 mld euro.

W tej sytuacji pakiet wynagrodzenia CEO w 2021 r. obejmował 1,1 mln dol. podstawowej płacy, 1,75 mln dol. premii, ponad 140 mln dol. w akcjach i prawie 30 mln dol. w opcjach na akcje.

Kroki, by odpowiedzieć na pytania

Rzecznik Intela zapewnia, że opinie akcjonariuszy są traktowane „bardzo poważnie”. Zapowiada nawiązanie z nimi kontaktu w tej sprawie.

„Podjęliśmy już konkretne kroki, aby odpowiedzieć na pytania inwestorów dotyczące wynagrodzeń, w tym ułatwiając zrozumienie naszego ogólnego podejścia do wynagrodzeń, wyjaśniając nasze roczne cele premii za wyniki, wyraźnie łącząc wynagrodzenie z wynikami oraz zwiększając naszą jawność i przejrzystość” – komentuje wyniki głosowania akcjonariuszy rzecznik Intela dla CRN USA.

To już było

W zeszłym roku większość akcjonariuszy również głosowała przeciwko planowi płac dla liderów (wówczas za rok 2020). Wtedy kwestionowano m.in. pakiet dla byłego CEO Boba Swana w wysokości 22,3 mln dol. Także wówczas była mowa o tym, jak ważny jest dialog z inwestorami w tej sprawie.

Tymczasem w maju br. spółka uznała, że nie należy oszczędzać na nagradzaniu liderów. „Komitet ds. wynagrodzeń uważa, że ​​przyznanie 73 proc. nagród w akcjach dla nowo zatrudnionego CEO pod warunkiem osiągnięcia ambitnego wzrostu cen akcji leży w najlepszym interesie Intela i jego akcjonariuszy” – stwierdzono.

Pat Gelsinger przejął stery firmy w lutym 2021 r. W roku 2021 Intel zwiększył przychody o 1 proc. r/r, do 79 mld dol., marża zmniejszyła się o 0,5 pkt proc., do 55,4 proc., a zysk netto spadł o 5 proc., do 19,9 mld dol. (zysk na akcję o 2 proc.)