Intel 64-bitowym monopolistą?
Compaq sprzedał Intelowi kluczowe technologie w zakresie projektowania i produkcji 64-bitowych procesorów, które są wykorzystywane w serwerach korporacyjnych
Compaq sprzedał Intelowi kluczowe technologie w zakresie projektowania i produkcji 64-bitowych procesorów, które są wykorzystywane w serwerach korporacyjnych. W ten sposób Compaq zrezygnował z prowadzenia w przyszłości własnej linii serwerów 64-bitowych. Obie firmy będą współpracowały przy promocji i upowszechnieniu rodziny procesorów Itanium, które wejdą do oferty Compaqa.
Według porozumienia do 2004 r. Compaq zastosuje w całej rodzinie 64-bitowych serwerów architekturę Itanium, a na platformie nowej rodziny serwerów korporacyjnych będą działały systemy operacyjne Tru64 Unix, Open VMS i NonStop Kernel. Compaq udostępni Intelowi kluczowe technologie w zakresie procesora Alpha, kompilatorów, narzędzi i innych środków oraz przystąpi do przenoszenia systemów operacyjnych Tru64 UNIX, Open VMS i NonStop Kernel oraz narzędzi rozwijania oprogramowania na platformę Itanium.
Compaq do 2003 r. będzie kontynuował prace nad systemami AlphaServer na bazie obecnie i w przyszłości produkowanych procesorów Alpha. Firma zamierza w lecie br. wprowadzić na rynek serwer linii AlphaServer GS Series z procesorem Alpha 1 GHz. Procesor nowej generacji EV7 Alpha, który jest obecnie opracowywany, zostanie zastosowany w nowym systemie AlphaServer, którego wejście na rynek jest planowane pod koniec przyszłego roku.
Compaq będzie także projektował i produkował nowe systemy NonStop Himalaya wykorzystujące technologię mikroukładów MIPS, dopóki nie pojawią się w roku 2004 pierwsze wersje komputerów Himalaya z procesorami Itanium.
Podobne aktualności
Dla 79 proc. specjalistów IT bezpieczeństwo open source jest wyzwaniem
Problemem firm jest brak odpowiedniej strategii i wybiórcze podejście do ryzyka związanego z wykorzystaniem open source - zauważa ekspert.
Samsung może planować masowe zwolnienia
W niektórych działach nawet 30 proc. załogi straci pracę - twierdzą źródła.
Passus: 4 mln zł straty i zapowiedź poprawy
Będzie więcej środków na inwestycje w segmencie integratorskim.