Surfland Systemy Komputerowe SA połączy się ze spółką z o.o. VR Factory Games.

Akcjonariusze SSK podjęli uchwałę w tej sprawie. Fuzję przygotowywano od ponad roku. W lutym 2020 r. spółka poinformowała o wyborze opcji strategicznej polegającej na wspomnianej fuzji, a w grudniu 2020 r. przyjęto plan połączenia. Wartość SSK na dzień 1 listopada 2020 r. oszacowano na blisko 6,95 mln zł, a VR Factory Games na ok. 35,6 mln zł. Czyli różnica jest spora.

Rynek VR/AR daje większe możliwości

Decyzję o wyborze takiej opcji (przypomnijmy, że zapadła ona jeszcze przed pandemią) wrocławski integrator wyjaśniał niekorzystnymi zmianami na rynku i ograniczonymi możliwościami zwiększenia rentowności. Jego zdaniem biznes VR/AR zapewnia spółce lepsze perspektywy.

Nowa nazwa, nowa działalność

Zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami, po połączeniu Surfland zmieni nazwę na VR Factory Games SA.  Firma od ponad dwóch dekad specjalizująca się w integracji IT, jak rozwiązania serwerowe i sieciowe, radykalnie zmieni działalność. Będzie zajmować się tworzeniem, promocją i dystrybucją gier oraz aplikacji marketingowych, wykorzystujących technologię wirtualnej oraz rozszerzonej rzeczywistości. Będą to zarówno produkty B2C, jak i B2B.

Z zapowiedzi wynika, że w grę wchodzi nie tylko cyfrowa rozrywka, lecz również produkty dla biznesu: szkolenia VR i narzędzia wsparcia procesów biznesowych, wykorzystujące AR.

Połączenie Surfland Systemy Komputerowe z VR Factory Games nastąpi poprzez przeniesienie całego majątku VR Factory Games na SSK SA, w zamian za nowo emitowane akcje, które przejmą aktualni wspólnicy spółki gamingowej.

Kapitał zakładowy SSK zostanie podwyższony tym samym z ponad 4,9 mln zł do blisko 32,85 mln zł. 

„VR Factory Games SA będzie prowadziła działalność w bardzo przyszłościowej branży VR oraz AR. Rynek ten dynamicznie rośnie, więc perspektywy rozwoju dla połączonych spółek wydają się być bardzo dobre” – przekonuje Artur Górski, prezes Surfland Systemy Komputerowe.

Integracja IT przeszła do osobnej spółki

W 2020 r. SSK wydzieliła swoją dotychczasową działalność w obszarze oferowania, projektowania, dostaw rozwiązań i systemów IT, realizacji projektów oraz świadczenia usług IT do spółki zależnej Surfland Systemy Komputerowe, w której SSK SA posiada 100 proc. udziałów. Surfland Systemy Komputerowe sp. z o.o. nadal realizuje nowe projekty IT.
„Zarząd tego podmiotu intensywnie pracuje nad osiągnięciem trwałej rentowności” – komunikowała SSK w sprawozdaniu finansowym za I poł. 2021 r.

Możliwe przejęcie

Jak dotąd VR Factory Games wydała we własnym zakresie trzy tytuły VR. W tym roku poza pracą nad nowym tytułem, spółka skupia się na tym, aby wydane dotychczas gry pojawiły się na jak największej liczbie platform VR.

Planowana jest rozbudowa zespołu i nawiązanie współpracy z wydawcami gier.

Rozważane jest też przejęcie spółki specjalizującej się w produkcji szkoleń VR i narzędzi wsparcia procesów biznesowych bazujących na technologii AR- poinformował Sławomir Matul, prezes VR Factory Games.

Surfland Systemy Komputerowe jest na rynku NewConnect od 2011 r.