Intel zamierza kupić Mellanox Technologies. Jest gotów wydać na ten cel od 5,5 do 6 mld dol. – według medialnych doniesień. Jesienią ub.r. Mellanox zapowiedział poszukiwanie inwestora. Intel nie jest zapewne jedynym chętnym do zakupu. Microsoft miał rozmawiać o transakcji wartej 5 mld dol. – mówiło się nieoficjalnie w ub.r.

Mellanox to jeden z potentatów światowego rynku i jednocześnie konkurent Intela. Dostarcza platformy do szybkiego transferu danych, jak Infiniband oraz ethernetowe, wykorzystywane w data center. Wśród jego klientów są Dell, HPE, Alibaba, a nawet NASA. W III kw. ub.r. Mellanox zwiększył zysk z 3 mln dol. przed rokiem do 37 mln dol., a sprzedaż o 24 proc., do 279 mln dol. Planuje wybudować nową fabrykę za 11 mld dol.

Obie firmy nie skomentowały doniesień. Intel kojarzony przez lata z głównie z PC, zamierza koncentrować się m.in. na rozwiązaniach do gromadzenia i przetwarzania danych. Biznes związany z platformami data center już od jakiegoś czasu jest motorem rozwoju firmy, choć ostatnio nie spełnił oczekiwań. Przejęcie Mellanox znacząco wzmocniłoby ten przyszłościowy w strategii Intela obszar.