Ingram Micro sprzedaje część swojego biznesu Commerce & Lifecycle Services (CLS) francuskiej grupie logistycznej CMA CGM. Wartość transakcji to 3 mld dol. Jej finalizacja jest spodziewana w I poł. 2022 r.

Sprzedawana część działu Commerce & Lifecycle Services specjalizuje się w logistyce e-commerce i realizacji zamówień wielokanałowych. Zakup obejmuje chmurową platformę Shipwire oraz logistykę dostaw w Ameryce Północnej, Europie, Ameryce Łacińskiej i regionie Azji i Pacyfiku.

Zbywany biznes osiągnie szacunkowo 1,7 mld dol. przychodów w 2021 r. Zatrudnia 11,5 tys. pracowników na całym świecie w 59 magazynach (cały CLS dysponuje ponad 120 magazynami).

Z dotychczasowego Commerce & Lifecycle Services Ingram zachowa aktywa ITAD (IT Asset Disposition), logistykę zwrotów oraz europejskie części CLS Technology. Pozostaną one pod obecnym kierownictwem.

Ingram: koncentracja na core biznesie i chmurze

Odłączenie biznesu następuje kilka miesięcy po przejęciu Ingram Micro przez firmę Platinum Equity za 7,2 mld dol. Dystrybutor mając nowego właściciela zbywa część swojej dotychczasowej działalności, by skoncentrować się, jak wynika z komentarza, na core biznesie technologicznym i usługach chmurowych (Ingram Micro Cloud i Cloud Blue). Zapowiada dalsze inwestycje w ich rozwój organiczny i przejęcia. Przykładem jest przejęcie BRlink, brazylijskiej firmy MSP, oraz CloudLogic, spółki konsultingowej specjalizującej w chmurowych data center.

Ponadto w listopadzie br. Ingram poszerzył dystrybucję AWS na Polskę i Węgry.

Powstanie logistyczny potentat

Dzięki połączeniu części Ingram Micro CLS z CEVA Logistics (spółką z grupy CMA CGM) powstanie czwarty co do wielkości globalny dostawca usług logistyki kontraktowej, posiadający 1,1 tys. lokalizacji w 160 krajach.