Wśród poszukiwanych specjalności wymieniono także fachowców od wirtualizacji, cloud computingu, technologii mobilnych, sieci społecznościowych. Bieżący rok ma przynieść ponadto wzrost znaczenia kompetencji miękkich i wiedzy biznesowej wśród specjalistów IT. W cenie będzie więc wąska specjalizacja i zdolność do pracy w różnorodnych zespołach. Za tym pójdą niezłe pieniądze. Według Sedlak&Sedlak w 2011 r. pracownicy branży IT zarabiali przeciętnie 5,5 tys. zł brutto miesięcznie. Jeszcze wyższe obliczenia przedstawia Antal International – ponad połowa specjalistów i menedżerów IT w Polsce zarabia powyżej 9 tys. zł brutto miesięcznie.

– Zleceniodawcy coraz częściej oczekują konkretnych usług technologicznych o wysokim stopniu zaawansowania zamiast całych systemów IT – mówi Przemysław Berendt, Globalny Wiceprezes ds. Marketingu w Luxofcie – Z drugiej strony, informatycy często włączani są w pracę całego zespołu albo odpowiadają za bezpośredni kontakt z klientem firmy. Przyszły rok będzie należał do ekspertów, którzy wiedzę w najpopularniejszych dziś dziedzinach IT, połączą z biznesowym wyczuciem i umiejętnościami miękkimi.

Według ManPower Group, na niedobór kompetencji miękkich czy umiejętności komunikacyjnych wśród kandydatów narzekało w 2012 r. 18 proc. pracodawców. – Zatrudniając programistów, szczególną uwagę zwracamy właśnie na ich zdolności do współpracy z klientem i innymi członkami zespołu, a także na intuicję biznesową – przyznaje Przemysław Berendt.

Dziś – w oczach menedżerów – informatyk to nie tylko specjalista od nowoczesnych technologii, lecz także osoba dobrze funkcjonująca w różnych zespołach projektowych, dobrze rozumiejąca potrzeby zleceniodawców. 
– Poszukujemy specjalistów, którzy będą nie tylko sprawnie wdrażać nowe rozwiązania, ale także potrafią wsłuchać się w potrzeby klienta i zaoferować mu znaczną wartość dodaną – tłumaczy Michał Grabarz, Dyrektor ds. Usług IT w Infosys BPO Europe.

Zdaniem analityków Canalys, tegoroczny wzrost rynku centrów zarządzania dużymi zasobami danych, wyniesie 30 proc.

– Wśród najważniejszych trendów w obszarze cyfrowej archiwizacji danych warto wyróżnić coraz większe zaawansowanie stosowanych rozwiązań. Archiwum danych najczęściej łączone jest z systemami typu Workflow, umożliwiającymi nadanie dokumentom określonego biegu – mówi Maciej Nuckowski, Dyrektora Działu Usług w Xerox Polska.

Innym ważnym trendem, zwiększającym znaczenie specjalistów IT w biznesie, jest rozwój technologii mobilnych. Specjaliści zwracają uwagę na możliwości, płynące z połączenia potencjału rynku smartfonów, mediów społecznościowych i m-commerce, co pociąga za sobą wzrost zapotrzebowania na fachowców tworzących aplikacje na telefony komórkowe przeznaczone zarówno dla klientów indywidualnych, jak i biznesowych.

Kolejne miejsca pracy dla informatyków mają powstawać w projektach łączących potencjał różnych narzędzi informatycznych. Według raportu State of Mobility Survey z 2012 r., 84 proc. z polskich firm rozważa wdrożenie niestandardowych aplikacji mobilnych, a 47 proc. już to zrobiła lub jest w trakcie implementacji

Poszukiwani będą również specjaliści do pracy w ITO (Information Technology Outsourcing). W grudniu 2012 r. ta branża zatrudniała w Polsce ponad 100 tys. osób. Istotną rolę odgrywają kompetencje językowe. 

– Świetna znajomość języka angielskiego to konieczność na rynku IT. Coraz rzadziej stanowi ona jednak jedyny wymóg. Informatyk, chcąc zwiększyć swoją konkurencyjność na rynku pracy, powinien także legitymować się umiejętnością komunikacji m.in. w językach niemieckim czy francuskim, a także rosyjskim. Nie zawsze jest ona wymagana przez pracodawców, ale niewątpliwie stanowi ważny atut, zwłaszcza dla rekruterów z międzynarodowych firm – przekonuje Michał Grabarz z Infosys.