Inetum przejmuje katowicki software house JCommerce.

Francuska grupa, dostawca usług i rozwiązań cyfrowych dla przedsiębiorstw, zamierza wzmocnić swoją pozycję w Polsce. Planuje podwoić wielkość lokalnej platformy nearshoringowej.  

JCommerce specjalizuje się w tworzeniu oprogramowania w zakresie platform cyfrowych, usług chmurowych, Przemysłu 4.0 i data science. Firma zatrudniająca ponad 300 specjalistów ma wśród klientów duże firmy z sektora usług finansowych, handlu i ochrony zdrowia w Polsce, Niemczech, krajach skandynawskich, w Szwajcarii i Wielkiej Brytanii.

Ponad 100 mln zł obrotów Inetum w Polsce

Do grupy należy warszawska spółka Inetum Polska. W 2021 roku przychody Inetum w naszym kraju wyniosły ponad 100 mln zł, co oznacza blisko 19 proc. wzrost rok do roku. Ponad 400-osobowy zespół Inetum w Polsce świadczy usługi IT m.in. dla dużych firm z sektora finansowego, telekomunikacyjnego, energetycznego i lotniczego. Ma klientów w 24 krajach. Poza Polską najważniejsze rynki to Wlk. Brytania, Szwajcaria, Niemcy i Skandynawia.

Marek Pokorski, dyrektor generalny Inetum Polska, po połączeniu z JCommerce liczy na osiągnięciu 50 mln euro obrotów w 2022 r. Inwestycja następuje w ramach strategicznego planu Upscale 2023.

Jak informował w styczniu br. szef spółki w Polsce wdrożony w ub.r. plan zakłada szybki rozwój i dywersyfikację portfolio wokół chmury, cyberbezpieczeństwa, automatyzacji i analizy danych.

Przejęcie JCommerce pozwala Grupie Inetum potwierdzić jej wiodącą, opartą o zespół 1250 pracowników, pozycję w Europie Wschodniej. Pozwoli ono na zwiększenie jakości i skali świadczonych przez Inetum w Polsce usług, realizację bardziej złożonych projektów oraz efektywniejsze wykorzystanie wspólnych zasobów, doświadczenia i kompetencji połączonych zespołów” – informuje Vincent Rouaix, dyrektor generalny Grupy Inetum.

Grupa Inetum zatrudnia prawie 27 tys. pracowników. W 2021 r. osiągnęła 2,2 mld euro obrotów.

W styczniu br. informowano o rozpoczęciu rozmów w sprawie inwestycji w Inetum przez konsorcjum pod kierownictwem Bain Capital Private Equity. Wartość transakcji oceniano na ponad 2 mld dol.