W Polsce jest 97 tys. osób z umiejętnościami w zakresie technologii chmurowych – według raportu Randstad. Dane obejmują osoby „z umiejętnościami przetwarzania w chmurze, na podstawie zweryfikowanych i znormalizowanych danych dotyczących rynku pracy i umiejętności” – informuje firma rekrutacyjna. Badanie oparto o dane z LinkedIn.

Polska jest co oczywiste daleko nie tylko za największymi rynkami, gdzie siłą rzeczy chmurowych talentów doliczono się najwięcej (liderem jest USA – 4,2 mln osób, a za nimi Indie – 1,9 mln i Chiny 1,3 mln).

Widać też u nas sporą lukę kadrową w stosunku do dużych rynków zachodniej Europy (Wielka Brytania – ponad 0,5 mln specjalistów chmurowych, Francja – 328 tys., Niemcy – 312 tys.).

Jednak wyprzedzamy np. Szwecję (77 tys.), jak też kraje regionu, jak Czechy (17 tys.) i Rumunia (50 tys.).

Ofert pracy w Polsce na stanowiska wymagające umiejętności chmurowych stwierdzono ponad 8,1 tys., co oznacza według badania stosunkowo niską konkurencyjność (12 osób na 1 posadę) wobec innych krajów, co przekłada się na większą trudność w pozyskaniu odpowiednich ludzi. Na najbardziej konkurencyjnym rynku chińskim pracodawcy mogą przebierać w kandydatach (174:1).

Branże, które najczęściej rekrutują specjalistów od chmury w Europie wg Randstad:
IT
Engineering
Telecom
Usługi finansowe

Według raportu najczęściej rekrutujące branże mogą być konkurencją, ale też źródłem talentów.

Jeśli chodzi o staż pracy, to w Polsce najwięcej jest chmurowych talentów z ponad 10-letnim doświadczeniem, z tym że chodzi tutaj o całkowite doświadczenie zawodowe, a nie tylko o lata związane z określoną umiejętnością.

Z kolei Microsoft poinformował, że w ramach wartej 1 mld dol. inwestycji na budowę regionu chmurowego w Polsce przeszkolił już 150 tys. specjalistów z zakresu technologii chmurowych (w tym pracowników IT, nauczycieli, studentów i in.) i zamierza przeszkolić kolejne 150 tys.

——-

Dane pochodzą z raportu Randstad „Global Future In-Demand Skills 2021”.