Badanie Ponemon Institute objęło USA, Wielką Brytanię i Niemcy. Komentujący jego wyniki Scott Simkin z Palo Alto Networks (firmy współfinansującej raport) stwierdził, że średni zarobek 15 tys. USD na jeden udany atak to niewiele jak na najbardziej rozwinięte kraje. Mający zagwarantowaną w badaniu anonimowość hakerzy oszacowali swoje przeciętne zarobki na ok. 29 tys. USD netto rocznie. Średnio napastnik przeprowadza osiem ataków rocznie, z czego tylko 42 proc. z nich jest skuteczna. W dodatku z tych skutecznych tylko 59 proc. kończy się finansowym zyskiem.

Co nie zaskakuje, hakerzy preferują łatwiejsze cele od tych trudniejszych i przerywają atak, gdy trwa on zbyt długo. Z danych ujawnionych w raporcie wynika, że 13 proc. robi to po pięciu godzinach. Po następnych pięciu cel porzuca 24 proc., 20 godzin zmagań z zabezpieczeniami zniechęca 36 proc. napastników, a większość z nich (60 proc.) rezygnuje, gdy atak przeciąga się do 40 godzin. 'Jeśli powstrzymasz ich przez dwa dni, to zniechęcisz większość” – twierdzi Scott Simkin. – 'Im mają trudniej, im więcej zabiera to im czasu, tym więcej kosztuje.” 

Według badania 72 proc. napastników przyznaje, że nie marnowałoby czasu na atak, który nie daje nadziei na szybkie zdobycie cennych informacji.

Pełną treść raportu (po rejestracji) można pobrać tutaj