W 2022 r. europejskie wydatki na ICT osiągną wartość 1,1 bln dol., a przez 4 lata rynek będzie rósł w 5-proc. tempie, osiągając wartość 1,4 bln dol. – prognozuje IDC w raporcie „Worldwide ICT Spending Guide Enterprise and SMB by Industry”.

IDC zapowiada, że oprogramowanie będzie najszybciej rozwijającym się segmentem rynku na Starym Kontynencie. Forrester również wieszczy dobry rok dla branży software’owej. W 2022 r. największy popyt będzie na CRM-y, a także na oprogramowanie do obsługi treści i współpracy (jak Teams, Zoom i Slack) – sprzedaż obu wzrośnie o 11,9 proc. Natomiast o 10,4 proc. zwiększą się nakłady na ERP-y. 

Słabszego okresu mogą natomiast spodziewać się dostawcy sprzętu IT. Inflacja, ryzyko recesji i wojna ograniczą popyt na sprzęt komputerowy w Europie. IDC prognozuje ujemne tempo wzrostu na rynku, którego wartość w 2021 r. według Statista wyniosła na 71 mld dol.

Niedobór sprzętu hamuje rynek oprogramowania

Konsumenci, sektor finansowy i produkcja dyskretna będą odpowiadać w sumie za niemal połowę (46 proc.) wydatków na ICT w Europie. 

Potrzeba inwestycji w IT jest duża, co widać po dwucyfrowych wzrostach. Niedobór, czy ograniczona dostępność na rynku półprzewodników i komponentów rezonuje szerzej, niż tylko na rynek sprzętu. Gdyby nie zawirowania u producentów hardware’u, to i software rósłby szybciej, co wpłynęłoby na uspokojenie nastrojów w biznesie” –  komentuje Jarosław Staroń, menedżera ds. kontraktów w BPSC.

„Jesteśmy na początku ery dużych inwestycji”

Jak wyliczył Hackett Group, liderzy cyfrowej transformacji dzięki inwestycjom w IT potrafią zmniejszyć koszty administracji i pracy 29 proc. Zważywszy, że analizie poddano przedsiębiorców “klasy światowej”, zaoszczędzone kwoty idą w miliardy. A zyski napędzają wydatki. EY zapowiada, że rok 2022 ma być rekordowy pod względem wydatków na transformację cyfrową. W porównaniu do 2020 r. kwoty będą aż o 65 proc. większe. 

Analizy opierają się na deklaracjach menedżerów. Trzy czwarte kadry kierowniczej (72 proc.), pytanej przez EY uważa, że w ciągu najbliższych 2 lat ich firma musi zostać zrestrukturyzowana, aby skutecznie konkurować w swojej branży.

Według EY odsetek przedsiębiorców, którzy analizują zwrot z inwestycji w technologie cyfrowe w ciągu dwóch lat znacząco wzrósł. W 2020 r. ROI w IT mierzyło 23 proc. pytanych, obecnie jest to 41 proc. 

Jak twierdzi ekspert z BPSC, przybywa firm, które są świadome swoich potrzeb i patrzą na inwestycje IT w perspektywie kilkuletniej.

„Wciąż jesteśmy na początku ery dużych inwestycji. Dzięki digitalizacji klaruje się nowa kategoria firm, które szybciej i lepiej identyfikują rynkowe możliwości, a przy tym są tańsze w utrzymaniu” – uważa Jarosław Staroń.