IBM sprzedaje dział czipów ze stratą
GlobalFoundries przejmie od „Big Blue” dział półprzewodników nie płacąc za niego ani centa. Co więcej, to IBM zapłaci nabywcy, żeby pozbyć się tego biznesu.

Zgodnie z zawartym kontraktem GlobalFoundries (firma została wydzielona z AMD w 2008 r.) przejmie technologie produkcji półprzewodników i związane z nimi patenty, które uchodzą za najcenniejszy nabytek. Zajmie się także wytwarzaniem i sprzedażą układów ASIC. W ramach transakcji IBM zapłaci nabywcy 1,5 mld dol. w ciągu 3 lat, co przekonało GlobalFoundries, by przejąć także fabryki czipów IBM, których firma nie chciała, uznając je za przestarzałe (z tego powodu trwające od miesięcy negocjacje utknęły w lipcu br. w martwym punkcie).
GlobalFoundries zobowiązał się do kontynuacji produkcji. Jeszcze przez 10 lat będzie dostarczał IBM procesory. Chodzi o układy wytwarzane w 10, 14 i 22-nanometrowym procesie technologicznym. Co ciekawe, w rozwój technologii półprzewodnikowych IBM zamierza nadal inwestować – w ciągu 5 lat 3 mld dol. GlobalFoundries ma mieć pierwszeństwo w dostępie do wyników badań. Najwyraźniej IBM doszedł do wniosku, że lepiej dopłacić, by pozbyć się przynoszącego straty biznesu, mając przy tym gwarancję produkcji procesorów na własne potrzeby. Z kolei GlobalFoundries zamierza zainwestować w biznes półprzewodnikowy ok. 10 mld dol. do końca 2015 r. Większość z tych pieniędzy pójdzie na fabryki przejęte od IBM.
IBM rezygnuje z działu półprzewodników w ramach strategii pozbywania się nierentownych lub mało rentownych biznesów. Z tego powodu firma niedawno sprzedała Lenovo serwery x86. Ponadto produkcja półprzewodników nie pasuje do obranej przez IBM drogi przekształcenia koncernu w dostawcę usług i oprogramowania. Dla IBM koszty odcięcia działu półprzewodników to ok. 4,7 mld dol. – taka kwota ma zostać odpisana od wyniku firmy za III kw. br.
Podobne aktualności
Nowa szefowa Red Hata w naszym regionie
Będzie koncentrować się na wspieraniu partnerów – zapowiada firma.
Przetarg w COI z budżetem 15 mln zł
Dwie oferty wpłynęły w przetargu na software Oracle'a i IBM.
Zwolnienia w IBM
Ok. 3,9 tys. osób pożegna się z firmą - według nieoficjalnych informacji.