Transakcja przejęcia Red Hat przez IBM została zamknięta. Cena wyniosła 34 mld dol. Specjalista od systemów opartych na linuksie będzie działał jako odrębna jednostka w ramach "Big Blue", jako część biznesu chmury hybrydowej i oprogramowania kognitywnego (Cloud and Cognitive Software). Przejęta firma zachowa swój zarząd, markę, portfel produktów i usług, społeczność developerów oraz kanały sprzedaży.

Zakup jest związany ze strategią IBM rozwoju wysokomarżowych biznesów związanych z chmurą i usługami, odejścia od sprzętu i rozwiązań on-premise. Elementem zmian jest sfinalizowana w tym tygodniu sprzedaż oprogramowania od lat związanego z marką IBM.

IBM i Red Hat mają wspólnie zaoferować "hybrydową platformę wielochmurową nowej generacji", która ma bazować na rozwiązaniach open source. IBM deklaruje, że połączenie sił zmienia zasady gry na rynku chmury.

Tym niemniej "Big Blue" obiecuje utrzymanie dotychczasowej sieci partnerstw Red Hat, jak i ich umacnianie. Wymienia w tym kontekście takie firmy jak Amazon Web Services, Microsoft Azure, Google Cloud, Alibaba. Strategia IBM koncentrowała się raczej na współpracy z potentatami na rynku chmury niż na konkurowaniu z nimi.