Menedżerowie w polskich firmach IT rozpoczęli III kwartał tego roku w wyjątkowo dobrych nastrojach – wynika z badania Barometru ITX, prowadzonego przez Just Join IT. W lipcu wskaźnik osiągnął rekordowy poziom 67,4 punktów, przy wysokiej prognozie na sierpień (70,6). Odczyt powyżej 50 pkt oznacza pozytywne nastawienie.

Indeks ITX składa się z siedmiu zmiennych: przychodów, zatrudnienia, nowych zamówień, billable rate, cen, średniego wynagrodzenia i wydatków na marketing. W badaniu ankietowano menedżerów odpowiedzialnych za podejmowanie decyzji biznesowych w polskich firmach IT.

Sierpień jednak gorszy od czerwca i lipca

Świetne nastroje w lipcu wywindowały oczekiwania na sierpień do rekordowej prognozy. Mimo że na ogół odczyty były niższe od przewidywań, to zawsze każdy kolejny miesiąc był lepszy od poprzedniego. Progres obserwowano od początku badania Barometru ITX, tj, od kwietnia br.

Niespodziewanie ostatnio nastroje menedżerów z branży wyraźnie się popsuły. Sierpień z wynikiem 61,4 uplasował się zdecydowanie niżej od lipca, a nawet nieco poniżej czerwca (62,3).

Na spadek wskaźnika w sierpniu największy wpływ miał odczyt billable rate, który u 23 proc. badanych okazał się niższy niż w poprzednim miesiącu, a tylko u 16 proc. wzrósł. Billable rate to wskaźnik dla software house’ów, który mierzy poziom wykorzystanych godzin programistów w projektach realizowanych u klientów.

Prognoza na wrzesień jest jednak znacznie lepsza – aż 45 proc. badanych deklaruje, że wskaźnik ten powinien się poprawić.

Przychody i nowe zamówienia powyżej prognoz

Dwie z siedmiu kategorii indeksu ITX w sierpniu utrzymało tendencję wzrostową i są to istotne obszary: przychody (78,1) oraz nowe zamówienia (71,9).

Aż 56 proc. badanych w sierpniu stwierdziło wzrost nowych zamówień w porównaniu z lipcem, przy zaledwie 12,5 proc., u których było ich mniej. U 62,5 proc. ankietowanych również przychody w badanym okresie wzrosły, a tylko 6,2 proc. odczuło ich spadek.

Prognozy na wrzesień plasują się na poziomie 69,6 punktów, co oznacza, iż menedżerowie polskich spółek technologicznych nadal z pewnością spoglądają w przyszłość.

Więcej na marketing

Trzy czwarte firm IT nie zmieniało swojego budżetu na marketing w sierpniu. Lepiej powinno być we wrześniu, gdyż 37,5 proc. deklaruje zwiększenie nakładów na promocję w tym miesiącu.

25 proc. zwiększyło wynagrodzenia

Także w przypadku średniego poziomu wynagrodzenia w sierpniu oczekiwania były bardzo wysokie – z odczytem na poziomie 89,0, jednak zamknął się on dużą niższą liczbą 62,5, co stanowi największy dysonans we wszystkich składowych sierpniowego badania.

U 71 proc. ankietowanych firm średnie wynagrodzenie pozostało bez zmian. U relatywnie niewielkiego odsetka (25 proc.) pensje wzrosły, co może świadczyć o tym, iż większość spółek ma już za sobą wyrównywania po ewentualnych obniżkach pensji, spowodowanych przez Covid-19 (odczyt lipcowy subindeksu “średnie wynagrodzenie” wyniósł aż 86 pkt).

Jak interpretować wskaźnik?
W Barometrze ITX wskaźnik większy niż 50,0 należy odczytywać pozytywnie, a rezultaty poniżej tego poziomu oznaczają dekoniunkturę, lub recesję. Im dalej odczyt jest od poziomu 50,0, tym większe zmiany w branży na korzyść/niekorzyść. Końcowy wynik Barometru ITX obliczany jest jako średnia ważona z poszczególnych zmiennych. Ważne jest porównanie miesiąc do miesiąca, ponieważ pokazuje ono, jak zmienia się sytuacja.

Just Join IT co miesiąc przeprowadza badanie Barometr ITX na wybranych ankietowanych, którzy są decyzyjnymi osobami w polskich spółkach technologicznych. Są to wyłącznie menedżerowie z poziomu C-level z takich sektorów jak: software house, start-up, outsourcing i e-commerce.