Huawei musi pożegnać się z procesorami Kirin. Produkująca je tajwańska spółka TSMC nie będzie już dostarczać czipów wskutek amerykańskich sankcji. Także oprogramowanie wykorzystywane do opracowania układów pochodzi z USA (zajmowała się tym spółka zależna Huawei, HiSilicon). Kirin są montowane w smartfonach Huawei. Obecnie nie ma alternatywnego producenta, który spełniłby wymagania co do ilości i jakości produkcji czipów i jednocześnie nie podpadał pod restrykcje Waszyngtonu. Chiński koncern zaczął rozwijać własne procesory ponad 10 lat temu.

USA poszerzyły embargo wobec Huawei w maju br. Według żądania Waszyngtonu wszystkie firmy, które w produkcji procesorów korzystają z amerykańskiej technologii w postaci sprzętu lub oprogramowania, mają zakaz dostarczania swoich produktów Huawei i jego spółkom. Ostatnie partie procesorów pozwolono wysłać Huawei do 14 września w oparciu o zamówienia sprzed 15 maja br.

Huawei przyznało, że restrykcje będą miały wpływ na działalność firmy. W I poł. 2020 r. osiągnęło 64,2 mld dol. przychodów, o 13,1 proc. więcej niż przed rokiem. Największe obroty (36,2 mld dol.) uzyskało na sprzedaży produktów konsumenckich, głównie smartfonów.