Huawei wyszło na prowadzenie na światowym rynku smartfonów, w II kw. br. wyprzedzając Samsunga, który od lat był na szczycie. Otóż według Canalys Huawei wprowadziło na rynek w minionym kwartale 55,8 mln smartfonów, a Samsung – 53,7 mln szt. Wynik obu topowych marek okazał się niższy przed rokiem. O ile jednak w przypadku Huawei dołek był 5-procentowy, to u Samsunga kilka razy głębszy (-30 proc.).

Wynik chińskiego koncernu to w dużej mierze efekt wzrostu popytu na rodzimym rynku (+8 proc. r/r), gdzie Huawei sprzedaje ok. 70 proc. swoich smartfonów. Za granicą spadek był jednak spory (-27 proc. r/r).

Z kolei Samsung sprzedaje w Chinach mniej niż 1 proc. urządzeń. W koreańskiego producenta uderzył lockdown największych gospodarek. Po wybuchu pandemii konsumenci na kluczowych rynkach nie byli specjalnie skorzy do zakupów smartfonów.

Zdaniem analityka Huawei trudno będzie jednak utrzymać pozycję lidera w dłuższej perspektywie. „Jego główni partnerzy dystrybucyjni w kluczowych regionach, takich jak Europa, są coraz ostrożniejsi wobec urządzeń Huawei, wybierając mniejszą liczbę modeli i wprowadzając nowe marki w celu ograniczenia ryzyka. Silna pozycja w samych Chinach nie wystarczy, aby Huawei utrzymało się na szczycie, gdy światowa gospodarka zacznie się odbudowywać” – uważa Mo Jia, analityk Canalys.

Udziały Huawei i Samsunga w rynku smartfonów w latach 2015 – 2020