Huawei w ciągu ostatnich 3 lat zastąpił chińskimi zamiennikami 13 tys. komponentów objętych sankcjami USA i przeprojektował 4 tys. płytek drukowanych dla swoich produktów – poinformował założyciel i lider korporacji Ren Zhengfei według Reutera.

Sankcje wobec Huawei wprowadziła w 2019 r. administracja Donalda Trumpa, a w następnych latach embargo poszerzano na kolejne produkty (choć były też okresy luzowania pętli). Ostatnio restrykcje objęły m.in. o podzespoły do LTE/4G i Wi-Fi 6 oraz Wi-Fi 7.

Ren Zhengfei na spotkaniu z chińskimi specjalistami poinformował również, że Huawei zainwestował 23,8 mld dol. w 2022 r. w badania i rozwój, a co więcej zamierza zwiększać inwestycje w R&D wraz ze wzrostem rentowności. Przychody firmy według wstępnych danych w 2022 r. wyniosły 91,6 mld dol., czyli na badania i rozwój poszło aż 26 proc. obrotu (w 2021 r. – 22 proc.).

Według Rena Huawei koncentruje się na tym, by być „podstawową platformą mocy obliczeniowej” sztucznej inteligencji. Nie zamierza natomiast konkurować z ChatGPT podobnym produktem.

Lider Huawei poinformował również, że firma zbudowała własny system do planowania zasobów przedsiębiorstwa, nazwany MetaERP, który ruszy w kwietniiu br.

Na początku 2023 r. rotacyjny przewodniczący Huawei, Eric Xu, ogłosił, że Huawei wyszedł z trybu kryzysowego i powraca do normalnego funkcjonowania. Przyszłe możliwości firmy Xu widzi w cyfryzacji i dekarbonizacji.