Huawei ogłosił otwarcie centrum R&D w Budapeszcie. Ośrodek zajmie się m.in. takimi obszarami jak sztuczna inteligencja, strumieniowanie treści, przetwarzanie obrazu i in. Nie podano wartości inwestycji. Huawei od 2005 r. zainwestował na Węgrzech równowartość 1,5 mld dol.

Przedstawiciel koncernu chwali Węgry za zapewnienie „zrównoważonego i otwartego środowiska biznesowego”. Z kolei minister tego kraju zapewnia, że „Huawei jest jednym ze strategicznych partnerów Węgier”.

Zapowiedź inwestycji w Polsce

W ub.r. gdy toczyła się już dyskusja w sprawie wykluczenia Huawei z polskiego rynku, firma zapowiadała otwarcie centrum badań i rozwoju w Warszawie. Miało ono zatrudnić do 500 specjalistów. W sumie CEO Huawei Polska, Tonny Bao, mówił o wartych 2 mld zł inwestycjach.

Ostatnio natomiast polskie władze zaostrzyły kurs wobec Huawei. Projekt ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa przewiduje możliwość zbanowania i usunięcia z krytycznej infrastruktury kraju sprzętu i oprogramowania dostawcy, uznanego za generującego duże ryzyko. Może wejść w życie jeszcze w tym roku, o ile przejdzie w tej formie. Stąd być może wstrzemięźliwość Huawei z zapowiedzianą inwestycją.

Natomiast nad Balatonem Huawei może liczyć na o wiele cieplejsze relacje z władzami. Rząd Viktora Orbana zacieśnia więzy z Chinami w różnych obszarach, w tym infrastruktury. Już w zeszłym roku, gdy nasilała się amerykańska presja, węgierskie władze ogłosiły, że będą budować sieć 5G z Huawei, bo nie ma dowodów, iż sprzęt tej firmy może stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa.