Nowy projekt zmiany ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa zawiera dyskryminujące zapisy wobec Huawei, narusza międzynarodowe umowy handlowe oraz regulacje dotyczące swobody prowadzenia działalności gospodarczej – twierdzi dla ISBnews Ryszard Hordyński, dyrektor ds. komunikacji i strategii Huawei Polska.

W nowelizacji projektu utrzymano zapis, który umożliwia wykluczenie z krajowej infrastruktury dostawców „wysokiego ryzyka”, co powiązano m.in. z kwestią zależności firmy od państwa spoza UE i NATO, zagrożeniem ekonomicznym i kontrwywiadowczym, a także zagrożeniem dla realizacji zobowiązań wobec sojuszników. Zapis jest najwyraźniej wymierzony w Huawei. Ryzyko ze strony dostawcy ICT będzie oceniać kolegium ds. cyberbezpieczeństwa pod przewodnictwem premiera.

Trzeba stosować kryteria techniczne, a nie polityczne

Jak utrzymuje przedstawiciel firmy, zapisy są nieobiektywne i nietransparentne, a polityczne podejście do tematu nie zapewni cyberbezpieczeństwa. Według niego niezbędne jest stosowanie kryteriów technicznych i włączenie do procesu oceny firm i organizacji z branży.

Według raportu Audytela i kancelarii Dentons, przygotowanego na początku br. na zlecenie Huawei, na wykluczeniu chińskiego koncernu z 5G polska branża telekomunikacyjna straci ok. 15 mld zł w ciągi 5 lat (wzrost kosztów infrastruktury i zużycia energii, spory prawne).

Obecnie trwają konsultacje do najnowszego projektu nowelizacji ustawy o KSC, które mają potrwać do końca tygodnia.