Hawe Telekom i Huawei ogłosiły nawiązanie bliskiej współpracy podczas targów MWC 2019 w Barcelonie – poinformowała polska spółka.

Porozumienie dotyczy rozwoju kompetencji Hawe Telekom w zakresie technologii 5G. W oparciu o rozwiązania Huawei polska spółka będzie dostarczać usługi swoim klientom.

Hawe Telekom, należąca do grupy Mediatel, dysponuje krajową siecią światłowodową o długości ponad 4 tys. km, która ma transgraniczne łącza. Firma oferuje też łącza wykorzystywane przez polskie oddziały międzynarodowych firm.
 
„Przez Polskę wiodą najkrótsze trasy telekomunikacyjne łączące Frankfurt nad Menem, będący telekomunikacyjnym sercem Europy, z Chinami, Japonią, Koreą Płd., Kazachstanem i Rosją. Jest to więc strategiczny obszar dla przebiegu światłowodowego Jedwabnego Szlaku XXI w. To jeden z kierunków rozwoju międzynarodowego polskiej spółki.” – informuje Hawe Telekom w komunikacie o współdziałaniu z Huawei.

Hawe Telekom i Huawei współpracują od 13 lat. W ub.r. uzgodniły umowy dotyczące kooperacji zarówno w obszarze technologii jak i sprzedaży.

Spółki zacieśniają współpracę w obszarze 5G w czasie, gdy polskie władze rozważają wykluczenie Huawei z budowy sieci piątej generacji. Dyskusja nad ograniczeniami dla chińskiego koncernu toczy się również w Niemczech, Wielkiej Brytanii, a ostatnio w Portugalii i innych krajach.