W badanym okresie producenci zewnętrznych systemów pamięci masowej OEM sprzedali system o łącznej pojemności 17,1 eksabajtów – 5,1 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.  Na fali wznoszącej znajdują się macierze all-flash. W drugim kwartale 2020 roku przychody producentów uzyskane ze sprzedaży tej klasy urządzeń wyniosły 2,5 mld dol., czyli 7,7 proc. więcej niż rok wcześniej. Bardzo dobry wynik osiągnęli dostawcy rozwiązań ODM bezpośrednio do hiperskalowanych centrów danych, osiągając przychody w wysokości 7 mld dol., i tym samym odnotowując 64,1 proc. wzrost rok do roku.

Rynek systemów OEM kurczy się drugi kwartał z rzędu, co jest pokłosiem pandemii COVID-19 i związanymi z tym ograniczeniami wydatków przedsiębiorstw (jedynym wyjątkiem okazały się Chiny). Z kolei firmy dostarczające rozwiązania ODM po raz kolejny zwiększyły swoją sprzedaż, co było możliwe dzięki dostawcom usług chmurowych, którzy musieli zwiększyć wydajność swojej infrastruktury, aby sprostać silnemu popytowi ze strony klientów korporacyjnych oraz konsumentów – tłumaczy Sebastian Lagana z IDC.

Niekwestionowanym liderem w segmencie zewnętrznych systemów pamięci masowej OEM jest Dell Technologies z niemal 28 proc. udziałem w rynku. Niemniej warto zaznaczyć, że w drugim kwartale bieżącego roku firma musiała pogodzić się z 10 proc. spadkiem przychodów ze sprzedaży macierzy dyskowych. Wśród producentów z czołowej piątki wzrost odnotowały Huawei (47,6 proc.) oraz IBM (12,6 proc.).