Huawei w przyszłym roku zakłada wzrost biznesu w Polsce i regionie CEE – poinformował Radosław Kędzia, wiceprezes Huawei na Europę Środkowo-Wschodnią i kraje nordyckie, podczas Huawei European Innovation Day. Firma liczy także na zwiększenie tempa wzrostu zatrudnienia, nie planuje zwolnień – według ISBnews.

W 2019 r. przychody Huawei Polska wyniosły 3,64 mld zł, o 4,4 proc. mniej niż w 2018 r. Zysk netto zwiększył się natomiast o ponad 50 proc. i wyniósł 112,4 mln zł. Polski oddział Huawei należy do największych przedsiębiorstw ICT na lokalnym rynku.

Nad Huawei wisi natomiast ryzyko związane z projektem zmian w ustawie o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa. Przewiduje on możliwość wykluczenia dostawcy m.in. z uwagi na powiązanie firmy z państwem spoza UE i NATO, co uważa się za zapis wymierzony w Huawei i inne chińskie firmy.

Przedstawiciele Huawei zaznaczali podczas konferencji, że kryteria dotyczące bezpieczeństwa cyfrowego powinny odnosić się do technologii (takie stanowisko firma zajmuje zresztą od dawna w tej kwestii).

Jak poinformowano, „pragmatyczna opinia” została przekazana polskim władzom. Sygnał w sprawie zmian w ustawie, które w ocenie Huawei są sprzeczne z regulacjami unijnymi, poszedł też do Brukseli.

Polskie władze mają analizować uwagi przesłane w ramach konsultacji do projektu jeszcze w tym miesiącu.