To kolejna runda sporu ciągnącego się od kilku lat. Otóż w 2010 r. Oracle zobowiązał się wspierać produkty zbudowane na platformie Intel Itanium tak długo, jak będzie je oferować HP. Jednak wkrótce potem Oracle oznajmił, że nie będzie już tworzyć oprogramowania pod procesory Itanium, tłumacząc iż Intel zrezygnował z jej rozwoju. W 2011 r. HP wniosło sprawę do sądu, twierdząc, że Oracle celowo chce osłabić konkurenta i zaszkodzić klientom HP. Oracle tłumaczył, że jego decyzja jest związana z przejęciem Sun Microsystems i jego biznesu serwerowego.

W 2012 r. sąd potwierdził, że Oracle jest zobowiązany do dalszego rozwoju oprogramowania na serwery Itanium , a w 2013 r. odrzucił apelację Oracle’a. Wysokość odszkodowania dla HP miała być ustalona w odrębnym postępowaniu.

Na kwotę 3 mld dol., jakiej obecnie domaga się HPE, składają się według koncernu utracone przychody w wysokości 1,7 mld dol. oraz 1,3 mld dol. rekompensaty za utratę renomy platformy Itanium wśród klientów, co – jak twierdzi HP – wpłynęło na sprzedaż opartego na niej sprzętu.

Oracle odrzuca roszczenia. Utrzymuje, że wypełnił zobowiązania nałożone przez sąd w 2012 r.