Hewlett Packard Enterprise wychodzi z H3C Chinese Enterprise IT, działającej w Chinach spółce joint venture. Za swoje 49 proc. udziałów zainkasuje 3,5 mld dol. Umowę sprzedaży zawarł z większościowym (51 proc.) udziałowcem – Unisplendour, który należy z kolei do państwowego chińskiego koncernu Tsinghua Holdings. Umowę muszą zatwierdzić regulatorzy. Zawiera ona zapis zobowiązujący obie firmy do „zapewnienia rozsądnej pomocy” H3C przez 3 lata.

Sprzedaż H3C otwiera drogę do wykorzystania przez HPE dużego zastrzyku gotówki na przejęcia lub inne działania. Firma doradztwa finansowego UBS twierdzi, że HPE „mógłby wykorzystać duży procent wpływów do realizacji strategicznej transakcji”.

W tym roku HPE kupiło m.in. OpsRamp specjalistę od AI,  Axis Security, dostawcę rozwiązań SASE oraz Athonet, który wdraża mobilne sieci szkieletowe.

Historia H3C sięga 2010 r., gdy HP przejęło 3Com, które stworzyło H3C we współpracy z Huawei. W 2015 r. Unisplendour kupił od HP 51 proc. udziałów w H3C za 2,3 mld dol.

W grudniu ub.r. dyrektor finansowy HPE, Tarek Robbiati, poinformował, że H3C wniósł „znaczną kwotę” do zysku i przepływów pieniężnych korporacji w roku finansowym 2022. Wskazywał również na rosnące ryzyko geopolityczne zaangażowania w Chinach.