HPE w ubiegłym roku pozyskało dwa perspektywiczne startupy – Nimble Storage oraz Simplivity.  Ale koncern nie ogranicza swojej działalności wyłącznie do zakupów i wchodzi w alianse z młodymi graczami z Doliny Krzemowej.  Jednym z przykładów jest bliska współpraca z Qumulo.

Partner HPE działa od sześciu lat, a jego siedziba znajduje się w Seattle.  Fundusze venture capitals wpompowały w startup 129 milionów dolarów.  Qumulo opracowuje  skalowalne systemy pamięci masowej pracujące zarówno w lokalnym centrum danych, jak i chmurze publicznej.  Kadra zarządzająca firmy składa się głównie z byłych pracowników Isilion Systems oraz EMC. 

W magicznym kwadrancie Gartnera dla pamięci obiektowych oraz rozproszonych systemów plików Qumulo zostało umieszczone w grupie wizjonerów.  Warto dodać, że HPE nie znalazło się w tym zestawieniu. 

– Popularne systemy plików takie jak ZFS czy OneFS zostały opracowane ponad piętnaście lat temu.  Nie trzeba tłumaczyć jak bardzo od tego czasu zmienił się świat technologii. Pamięci masowe bazujące na tradycyjnej architekturze nie są przygotowane na obsługę petabajtów danych.  Ponadto posiadają ograniczenia w zakresie przepustowości. Innym poważnym mankamentem jest praca wyłącznie w lokalnym środowisku, a tym samym brak możliwości korzystania z elastycznych zasobów chmury. – mówi Peter Godman, założyciel  i CTO firmy Qumulo. 

System Qumulo Fabric2 może pracować  w lokalnym centrum danych oraz chmurze publicznej.  Rozwiązanie umożliwia przechowywanie, zarządzanie i dostęp do danych przechowywanych w postaci plików.  Architektura opracowana przez Qumulo stwarza  praktycznie nieograniczone możliwości w zakresie wielkości i ilości tworzonych plików. 

Nie jest to wyłącznie sztuka dla sztuki.  Spotykamy się coraz częściej z firmami, które posiadają w swoich zasobach milionów plików.  Ciekawym przykładem jest amerykańska wytwórnia Dream Works.  Najbardziej popularne filmy zawierają zbiór około pół miliarda plików.  Oprócz samego magazynowania, nie mniej ważna jest kwestia dotarcia do potrzebnych informacji. Starsze systemy bazujące na archaicznej architekturze nie poradzą sobie z tym zadaniem – wyjaśnia Peter Godman.

Co ciekawe, jednym z użytkowników Qumulo Fabric2 jest FuseFX, amerykańskie studio zajmujące się tworzeniem efektów specjalnych dla znanych amerykańskich produkcji.

Sprzedaż poprzez sieć partnerów HPE pomoże nieznanej w Europie firmie dotrzeć do  nowych grup odbiorców.  Największym konkurentem w tym segmencie rynku jest Dell EMC oferujący system Isilon. Qumulo już wkrótce otworzy biura w Wielkiej Brytanii oraz Niemczech.  W pierwszym z wymienionych krajów będzie działać również centrum wsparcia dostępne 24 godziny na dobę. 

 

 

 

Sprzedaż poprzez sieć partnerów HPE pomoże nieznanej w Europie firmie dotrzeć do zupełnie nowych grup odbiorców.  Największym konkurentem w tym segmencie rynku jest Dell EMC oferujący system Isilon. 

Qumulo już wkrótce otworzy biura w Wielkiej Brytanii oraz Niemczech.  W pierwszym z wymienionych krajów będzie działać też centrum wsparcia dostępne 24 godziny na dobę.