HPE odnotowało najwyższe przychody od 6 lat w I kw. finansowym (zakończonym 31 stycznia br.), w wysokości 7,8 mld dol. To wzrost o 12 proc. r/r.

Zysk netto na akcję (non-GAAP) – 0,63 dol. – osiągnął nowy kwartalny rekord dla firmy. To więcej niż w prognozie oraz o 19 proc. więcej niż rok temu.

Poprawie pomógł przede wszystkim silny popyt na rozwiązania brzegowe oraz na ofertę HPC&AI. GreenLake urósł o 26 proc., biorąc pod uwagę roczne powtarzające się przychody i przebił po raz pierwszy 1 mld dol.

Aruba i HPC świeciły najmocniej

CEO HPE Antonio Neri podkreśla, że firma pomimo nierównego popytu na rynku osiągnęła większe przychody w każdym z kluczowych segmentów, przy czym wyróżniała się Aruba.

Otóż w segmencie Intelligent Edge przychody wzrosły o 25 proc. r/r, do rekordowych 1,1 mld dol., przy marży operacyjnej 21,9 proc.

Solidny wzrost odnotowano w biznesie serwerowym, o 14 proc. r/r, do 3,5 mld dol., na marży operacyjnej 17,6 proc.

Najmniejszą dynamikę pokazał storage – 5 proc. na plusie (1,2 mld dol.) i 12 proc. marży (mniej niż przed rokiem). Jasnym punktem była natomiast Alletra, gdzie według firmy wzrost przychodów był trzycyfrowy.

Superkomputerowa sztuczna inteligencja

Koncern zamierza wykorzystać gorący temat ChatGPT. Według CEO wytworzył on bardzo duże zapotrzebowanie na ofertę HPE Supercomputing-as-a Service.

Potok klientów i branż, które szukają mocy superkomputerowych jako modelu korzystania z chmury, jest bardzo silny” – zapewnia CEO.

Koncern rozważa zapewnienie „superkomputerowej warstwy IaaS w chmurze z platformą jako usługą”, która umożliwi programistom wdrażanie modeli języka naturalnego na dużą skalę.

Szczegóły oferty Supercomputing-as-a-Service firma ma podać w kolejnych kwartałach. „W zeszłym tygodniu byłem w Europie i byłem zdumiony, widząc dużą liczbę klientów, którzy domagali się tego” – twierdził na początku marca CEO Antonio Neri.

W I kw. przychody HPE w biznesie HPC&AI wzrosły o 34 proc., do rekordowych 1,1 mld dol., czyli był to segment z najsilniej rosnącą sprzedażą wśród głównych działów korporacji, z tym że pokazuje on niską rentowność na poziomie operacyjnym: 0,1 proc. marży w I kw., choć to i tak lepiej niż w ub.r., gdy wynik był na minusie.

Prognoza dwa razy w górę
Dobre wyniki spowodowały, że HPE podniosło szacunki na rok finansowy 2023 – spodziewa się wzrostu przychodów o 5 do 7 proc., skorygowanym o walutę. To dwa razy więcej, niż wcześniejsze prognozy.