Hewlett Packard Enterprise przejmuje Athonet, włoską firmę, która wdraża mobilne sieci szkieletowe w przedsiębiorstwach oraz u dostawców usług komunikacyjnych. Tym samym rozszerza ofertę rozwiązań typu edge-to-cloud.

Athonet ma ponad 15-letnie doświadczenie w rozwiązaniach 4G i 5G, a na koncie ponad 450 wdrożeń w różnych branżach. Koncern twierdzi, że technologia kupionej firmy pozwoli HPE dostarczać prywatne sieci bezpośrednio przedsiębiorstwom, a także umożliwi dostawcom usług komunikacyjnych wdrażanie prywatnych sieci 5G u swoich klientów.

HPE zapowiada, że zintegruje technologię Athonetu z rozwiązaniami Aruby i stworzy portfolio dla sieci prywatnych z kompleksową ofertą 5G i Wi-Fi. Rozwiązania te będą dostępne także w modelu as-a-service za pośrednictwem HPE GreenLake.

Co więcej, HPE ocenia, że wchłonięcie Athonetu zapewni mu pozycję lidera w segmencie sieci prywatnych LTE/5G w przedsiębiorstwach, który według IDC ma wzrosnąć do ponad 1,6 mld dol. do 2026 r.

Firmy potrzebują sprawniejszych sieci

HPE komentując nową inwestycję wyjaśnia, że przedsiębiorstwa stoją w obliczu wyzwań związanych z łącznością w dużych oraz odległych lokalizacjach. W tej sytuacji prywatna sieć 5G zapewnia według dostawcy odpowiedni zasięg, niezawodność i mobilność w lokalizacjach takich jak kampusy czy zakłady przemysłowe. Stanowi ona również dopełnienie Wi-Fi.

„Duże firmy potrzebują spersonalizowanego podejścia do 5G z niską latencją, rozdzielonymi zasobami, większym zasięgiem i bezpieczeństwem w różnych lokalizacjach, jak np. kampusy czy zakłady przemysłowe. Tego typu rozwiązania uzupełniają możliwości już istniejących sieci bezprzewodowych” – twierdzi Tom Craig, global vice president and general manager, Communications Technology Group w HPE.

Wartość zakupu nie została ujawniona. Finalizacja transakcji jest spodziewana na początku III kw. finansowego 2023 (rozpocznie się w maju br.), pod warunkiem uzyskania zgód regulatorów.