HPE zapowiedziało plan cięcia kosztów, który zakłada oszczędności w wysokości 1 mld dol. do 2022 r. Obejmuje on obniżki wynagrodzeń, zmiany w portfolio produktów i łańcuchach dostaw, we wsparciu klientów, jak również w zarządzaniu nieruchomościami.

Na razie nie wiadomo, ile osób mogą objąć zwolnienia w związku z planem oszczędności. Szczegóły mają być znane w przyszłym miesiącu. Zapowiedziano natomiast zamrożenie płac lub tymczasowe (w okresie  1 lipca – 31 października br.) obniżki wynagrodzeń. Ich wysokość zależy od stanowiska. Np. osoby zarządzające i dyrektorzy będą zarabiać o 20-25 proc. mniej niż dotychczas.

Oddziały firmy będą łączone

Plan zakłada ponadto, że oddziały korporacji w miarę możliwości będą łączone. Ponad połowa pracowników nie wróci już do codziennej pracy w biurach, lecz przynajmniej częściowo będzie działać zdalnie.

CEO HPE Antonio Neri wyjaśnia, że redukcja kosztów operacyjnych ma zabezpieczyć możliwości finansowe koncernu, dostosować zasoby do najważniejszych obszarów biznesowych i usprawnić organizację.

 

Słaby II kwartał

Redukcje zapowiedziano po ogłoszeniu wyników II kw. finansowego HPE, zakończonego 30 kwietnia br. Przychody koncernu spadły o 16 proc. wobec poprzedniego roku, do 6 mld dol. Sprzedaż serwerów spadła o 20 proc., a storage'u – o 18 proc. Jasnym punktem był obszar big data (+61 proc. r/r) i usług Nimble (+20 proc.).

Spadek odnotowano także w segmencie usług doradczych i profesjonalnych (-8 proc.). Wzrosła natomiast sprzedaż w modelu usługowym (GreenLake) – o 17 proc. (run rate).

Marża brutto zmniejszyła się o 30 pkt bazowych, do 31,9 proc. Zysk na akcję wyniósł 0,22 dol. wobec 0,42 dol. przed rokiem. 

MŚP mają problemy

CEO wyjaśnia, że o ile popyt ze strony dużych klientów był stały, to problemy miały małe i średnie przedsiębiorstwa. Ponadto z powodu zakłóceń w produkcji wywołanych zarazą HPE nie było w stanie dostarczyć takiej ilości sprzętu, jaką zamówili klienci.

Uważa, że sprzedaż HPE będzie systematycznie rosła. Aktualny III kw. powinien być lepszy od II kw.

HPE w minionym miesiącu wycofało się z prognozy wyników na aktualny rok finansowy w związku z trudnymi do przewidzenia skutkami Covid-19.