HPE przejmuje OpsRamp, amerykańskiego dostawcę narzędzi opartych na sztucznej inteligencji, używanych przez MSP (managed services provider) do automatyzacji zarządzania operacjami IT.

Firma z Doliny Krzemowej założona w 2014 r. jest strategicznym partnerem Google Cloud, który hostuje platformę OpsRampa do zarządzania chmurą i monitorowania.

Technologia kupionej firmy zostanie zintegrowana z HPE GreenLake, dodając do niej platformę do operacji IT, opartą na AI i uczeniu maszynowym, która pozwala na wykrywanie i rozwiązywanie problemów związanych z zarządzaniem usługami. HPE tym samym zwiększy swoją obecność na rynku ITOM (IT Operation Management), wartym rocznie 39 mld dol. (wg Gartnera).

CEO OpsRampa, Varma Kunaparaju, zapewnia, że klienci szukają „ujednoliconego podejścia do lepszego zarządzania swoimi operacjami” od brzegu do chmury.

„Komputery nie męczą się tak, jak technicy”

Szef amerykańskiego integratora itek, David Stinner, ocenia nowy zakup jako „przełom dla HPE i GreenLake”, który sprawia że „HPE jest interesującym dostawcą usług zarządzanych”.

Zdaniem integratora takie platformy oparte na AI to przyszłość. „Spodziewam się, że większość przyziemnych rzeczy, nad którymi pracowaliśmy w narzędziach MSP przez ostatnie 15 lat, zostanie zautomatyzowana za pomocą sztucznej inteligencji w ciągu najbliższych pięciu lat. Nie mogę się doczekać, kiedy AI będzie sprawdzać takie rzeczy, jak brakujące łatki, ponieważ komputery nie męczą się tak jak technicy” – twierdzi Stinner dla CRN USA.

Warunki transakcji nie zostały ujawnione. Jej finalizacja jest spodziewana do końca III kw. finansowego HPE (31 lipca br.). HPE nie podaje, kiedy nastąpi integracja narzędzi OpsRamp z GreenLake.