HPE negocjuje zakup Nutanixa – twierdzi Bloomberg. Na tym etapie porozumienie co do ceny nie jest natomiast pewne. Strony nie komentują tej informacji. Kilka tygodni temu The Wall Street Journal donosił, że Nutanix poszukuje inwestora finansowego lub branżowego.

Obie firmy są strategicznymi partnerami. Oprogramowanie Nutanixa jest integrowane na serwerach HPE. W modelu pay-per-use HPE GreenLake dostępne jest oprogramowanie Enterprise Cloud OS Nutanixa. Zakup tej firmy wzmocniłby portfolio platformy GreenLake (choćby poprzez przejęcie technologii hipervisora), do której pasuje chmurowa i subskrypcyjna oferta Nutanixa. Poprawiłoby też pozycję na rynku HCI wobec innych dostawców.

Oprogramowanie Nutanixa działa też na sprzęcie konkurentów HPE, jak Dell i Lenovo, więc powstaje pytanie, co dalej z tą współpracą w razie wchłonięcia Nutanixa przez HPE.

Partnerzy, z którymi rozmawiał amerykański CRN, mają natomiast wątpliwości związane z ewentualnym przejęciem: co dalej z należącym do HPE Simplivity, konkurującym z Nutanixem, oraz czy zakup nie odbije się negatywnie na innowacyjności specjalisty HCI.

CEO: więcej korzyści z subskrypcji

Nutanix działa od 2009 r. Jest pionierem rozwiązań hiperkonwergentnych. W roku finansowym zakończonym 31 lipca br. zwiększył przychody o 13 proc., do 1,6 mld dol., miał natomiast 798 mln dol. straty. Rok wcześniej firma była ponad 1 mld dol. na minusie.

CEO Rajiv Ramaswami podsumowując rok przekonywał o korzyściach z przejścia na subskrypcyjny model biznesowy i oczekiwał, że w nadchodzących latach benefity jeszcze wzrosną ponieważ odnowienia staną się większą częścią działalności Nutanixa. W roku finansowym roczna wartość kontraktów (ACV) wzrosła o 27 proc. r/r.

Latem br. doszło do zmian w organizacji sprzedażowej firmy. Nieoficjalnie informowano również o zwolnieniu 4 proc. załogi.

W I kw. nowego roku finansowego (sierpień – październik br.), mimo niepewnego otoczenia gospodarczego dzięki rosnącym subskrypcjom obroty Nutanixa poprawiły się o 15 proc. r/r (434 mln dol.), a do tego znacznie ograniczono stratę. Firma sprzedawała w I kw. na marży 81 proc. (78,5 proc. przed rokiem).

Przed ujawnieniem informacji o rozmowach Nutanixa wyceniano na giełdzie na ok. 6,7 mld dol. (potem ok. 6,9 mld dol.), więc cena ewentualnego zakupu powinna być wyraźnie wyższa.