Aktualizacja oprogramowania w niektórych drukarkach HP sprawiła, że nie będą one współpracować z alternatywnymi wkładami – informuje Ars Technica. Nie ma pełnej listy modeli, których dotyczy zmiana. Sygnały od użytkowników w tej sprawie mają dotyczyć m.in. maszyn OfficeJet 6970, 6968 i 6978 oraz 7740. Według serwisu za blokowanie alternatywy odpowiedzialna jest funkcja nazwana dynamic security, wdrażana już w urządzeniach HP od ponad 6 lat.

HP poinformowało dla Ars Technica, że dynamic security jest stosowane w celu ochrony jakości obsługi klienta, utrzymania integralności systemów druku i ochrony własności intelektualnej.

Firma zapewnia, że nie ma ona wpływu na ponownie używane, regenerowane i ponownie napełniane wkłady, które wykorzystują czipy HP lub obwody elektroniczne. Blokuje natomiast kartridże, które używają innych czipów i obwodów niż HP.

Już wcześniej wprowadzenie dynamic security wywołało niezadowolenie użytkowników. Organizacja konsumencka Euroconsumers złożyła pozew przeciwko firmie w związku z blokowaniem możliwości używania w drukarkach zamienników wkładów. Zarzucono koncernowi, że nie poinformował w odpowiedni sposób użytkowników o nowej funkcji. W 2022 r. doszło do ugody, w ramach której HP zgodziło się na rekompensatę w łącznej wysokości 1,35 mln euro. Otrzymali ją użytkownicy z Belgii, Włoch, Hiszpanii i Portugalii (20 do 50 euro na osobę, wyjątkowo 95 euro). Informacja o zawartym porozumieniu zawiera również listę urządzeń, których dotyczyła sprawa.

W I kw. finansowym 2023, zakończonym 31 stycznia br., przychody HP ze sprzedaży materiałów eksploatacyjnych do druku spadły o 7 proc. r/r (nie ujawniono kwot).