W całym II kw. finansowym 2015, zakończonym 30 kwietnia br., spółka wypracowała 25,5 mln dol. przychodów, o 7 proc. mniej niż w analogicznym kwartale poprzedniego roku. Spadek jest w dużej mierze związany z drogim dolarem na początku roku, ponieważ HP mniej więcej dwie trzecie obrotów realizuje poza USA. Bilans oczyszczony z wpływu kursów walut zamknął się na 2-procentowym minusie.

Mimo cięcia wydatków zysk netto HP spadł o 21 proc. w odniesieniu do II kw. finansowego poprzedniego roku, osiągając 1 mld dol. Dzięki restrukturyzacji i zwolnieniom korporacja zmniejszyła koszty o 5,7 proc., do 24 mld dol. Marża operacyjna spadła z 6,7 proc. do 5,6 proc.

HP poinformowało, że koszty podziału firmy na 2 przedsiębiorstwa wyniosą 400 – 450 mln dol., czyli mniej niż w poprzednich szacunkach, gdy mówiło się o ok. 1 mld dol. Do 1 listopada br. z HP powstaną spółki: HP Inc. (PC i druk) oraz Hewlett-Packard Enterprise (produkty, oprogramowanie i usługi dla firm).

Wszystkie grupy w strukturze HP, które utworzą nowe organizacje, odnotowały spadki obrotów w minionym kwartale. W dziale komputerowym (Personal Systems) przychody zmniejszyły się o 5 proc., a marża operacyjna wyniosła 3 proc. Spadła zarówno sprzedaż firmom (-7 proc.), jak i w segmencie konsumenckim (-2 proc.). Klienci kupili o 19 proc. mniej notebooków HP niż rok wcześniej oraz o 14 proc. mniej desktopów.

W dziale druku spadek przychodów był większy (-7 proc.), ale marża operacyjna osiągnęła poziom 18,3 proc. Gorzej sprzedawał się zarówno sprzęt (-4 proc. wartościowo), jak i materiały eksploatacyjne (-5 proc.). Większy spadek odnotowano w przypadku urządzeń konsumenckich (-6 proc. ilościowo) niż biznesowych (-1 proc.). Obie te grupy wejdą w skład spółki HP Inc. po 1 listopada br.

 

Mniejsze przychody z urządzeń i usług dla firm

Jeśli chodzi o działy, które utworzą Hewlett-Packard Enterprise, to grupa Enterprise odnotowała 1-procentowy spadek przychodów, przy marży 14,5 proc. Spadki dotknęły pamięci masowe (-8 proc.), systemy krytyczne (-15 proc.) i rozwiązania sieciowe (-16 proc.). Na rynku widać natomiast popyt na serwery x86 (+11 proc.). 

W dziale usług dla przedsiębiorstw, który generuje ok. 20 proc. przychodów HP, spadek wyniósł 16 proc., a marża – 4 proc. Wyraźnie skurczyły się wpływy z outsourcingu infrastruktury technicznej (-20 proc.).

W przypadku oprogramowania dołek był 8-procentowy, ale marża operacyjna najwyższa w korporacji – 17,9 proc. Wpływy z licencji stopniały o 17 proc., a ze wsparcia – o 2 proc. Nawet na usługach SaaS, które na rynku są coraz popularniejsze, HP straciło 5 proc.

Na minusie były także usługi finansowe (-7 proc.).

Mimo spadku obrotów i zysku CEO HP, Meg Whitman, podobnie jak w poprzednich kwartałach, jest zadowolona z wyników. Wyraziła także satysfakcję z sukcesu restrukturyzacji oraz postępów w przygotowaniach do utworzenia z HP dwóch spółek. Jej zdaniem koncern wzmocnił się przed podziałem.

HP obsadziło stanowiska finansowe w obu nowych spółkach. Otóż dyrektorem finansowym HP Inc. będzie Cathie Lesjak, która obecnie jest CFO w HP. Szefem finansów w Hewlett-Packard Enterprise zostanie natomiast Tim Stonesifer, aktualnie CFO w grupie Enterprise.

Koncern poinformował o finalizacji przejęcia Aruba Networks, która zachowa własną markę. Będzie kontrolowana przez Hewlett-Packard Enterprise.