W IV kw. roku finansowego 2015, który zakończył się 31 października br., HP wypracowało 25,7 mld dol. przychodów wobec 28,4 mld dol. w analogicznym okresie ub.r. Zysk netto spadł o 1 proc., do 1,3 mld dol. Marża operacyjna zmniejszyła się z 6,7 proc. do 3,4 proc.

W całym roku spadek przychodów HP wyniósł 7 proc., do 103,4 mld dol. Przepływy pieniężne zmniejszyły się o 47 proc. Zysk netto stopniał o 9 proc., z 5 mld dol. do 4,6 ml dol.

Za spadkami w dużej mierze stoi słabsza niż w ub.r. sprzedaż komputerów i drukarek. W dziale komputerowym (Personal Systems), spadła wartościowo o 14 proc. w IV kw., a ilościowo – o 12 proc. W dziale druku przychody poszły w dół również o 14 proc., a sprzedaż liczona w sztukach – o 17 proc. Te dwa segmenty stanowią trzon nowej spółki HP Inc., która oficjalnie działa samodzielnie od 1 listopada br. Nowy biznes pożegnał się więc z dawnym HP spadkami.

Lepiej radziła sobie grupa Enterprise, która obecnie stanowi największą część drugiej spółki wydzielonej z koncernu – Hewlett-Packard Enterprise. Obejmuje m.in. serwery, pamięci masowe, rozwiązania sieciowe, usługi techniczne. Jej przychody zwiększyły się o 2 proc. Pozostałe działy tworzące HPE nie radziły sobie jednak tak dobrze – w przypadku usług dla przedsiębiorstw spadek sprzedaży wyniósł 9 proc., a oprogramowania – 7 proc. Czyli obie nowe spółki HP rozpoczęły samodzielny byt po wynikach, które nie są rewelacyjne. Właśnie usamodzielnienie się wspomnianych biznesów ma ułatwić im wzrosty.