HP ogłosiło zakup Poly. Wartość transakcji to 3,3 mld dol (w tym cena zakupu wynosi 1,7 mld dol., a reszta to suma przejmowanych wierzytelności). Oczekuje się, że finalizacja nastąpi do końca 2022 r.

„Niepowtarzalna okazja” przejścia na pracę hybrydową

Szef HP Enrique Lores wyjaśnia, że koncern przejmując Poly zamierza wykorzystać trend pracy hybrydowej. „Powstanie biura hybrydowego stwarza niepowtarzalną okazję do przedefiniowania sposobu wykonywania pracy” – mówi CEO.

Dodaje: „Połączenie HP i Poly tworzy wiodącą ofertę hybrydowych rozwiązań pracy na dużych i rozwijających się rynkach”.

HP zamierza prowadzić sprzedaż krzyżową w kanałach sprzedaży komercyjnej i konsumenckiej, zwiększając obroty dzięki połączeniu produktów Poly z ofertą komputerów. Firma spodziewa się wypracować 500 mln dol. synergii przychodów do roku obrotowego 2025 i przyspieszyć wzrost przychodów Poly średnio do ok. 15 proc. rocznie w ciągu pierwszych trzech lat po zamknięciu transakcji.

HP dzięki fuzji oczekuje też znaczących synergii przychodów obejmujących peryferie, rozwiązania do sal konferencyjnych oraz personel.

Pracownicy inwestują w domowe biura

Jak podaje HP, ok. 75 proc. pracowników inwestuje w poprawę wyposażenia w swoich home office. Ponadto zmiany obejmują tradycyjne powierzchnie biurowe, aby lepiej nadawały się do pracy hybrydowej i współpracy. Dotyczy to zwłaszcza sal spotkań.

Trzykrotny wzrost na rynku sal spotkań

Jak podaje HP, obecnie jest ponad 90 mln takich pomieszczeń, z których mniej niż 10 proc. wyposażono w sprzęt wideo. Dlatego przewiduje się, że segment rozwiązań biurowych do sal konferencyjnych potroi się do 2024 r. – twierdzi producent.

Poly pomoże biznesom HP

HP oczekuje, że transakcja natychmiast przyczyni się do wzrostu przychodów, marż i zysku. Ocenia ponadto, że rozwiązania Poly pomogą zwiększyć biznes urządzeń peryferyjnych i rozwiązań dla pracowników.

Wartość rynku peryferii oceniono na 110 mld dol. a wzrost na 9 proc. Z kolei workforce solutions jest wart 120 mld dol. ze wzrostem 8 proc. – podaje HP.

Poly po 3 kwartałach roku finansowego 2022, który zakończy się na początku kwietnia br., miało 1,26 mld dol. przychodów, nieznacznie więcej niż rok wcześniej, na marży brutto 41,2 proc. (rok wcześniej 45 proc.), 170 mln dol. EBIDTA (rok wcześniej 216 mln dol.) i 1,11 dol. zysku na akcję GAAP (rok wcześniej była strata). W całym roku firma spodziewa się 1,675 – 1,7 mld dol. sprzedaży i 220 – 230 mln dol. EBIDTA.