HP zaprezentowało nową koncepcję rozwiązań do przechowywania i zabezpieczania danych, nazwaną “Polymorphic Simplicity” – jednolitą, skalowalną architekturę, uniwersalną dla małych, średnich i dużych firm, obejmującą pamięć masową, backup i archiwizację. Jest ona stosunkowo tania, wydajna i łatwa do zarządzania – przekonuje producent.

Przełomową – zdaniem HP – innowację umożliwiają zapowiedziane na konferencji nowości: udoskonalona platforma storage’owa HP 3PAR StoreServ, HP StoreAll Storage (do zarządzania i przechowywania dużej ilości danych w chmurze) i HP StoreOnce Backup (rozwiązanie do backupu),

Seria 3PAR StoreServ 7000 StoreServ obejmuje nowe urządzenia: 7200 i 7400. Obie platformy mogą korzystać z napędów HDD i SSD. Przy użyciu dysków SSD system działa z prędkością 320 tys. operacji na sekundę (IOPS), czyli – jak twierdzi producent, 2,4 razy szybciej niż u konkurencji. HP gwarantuje zmniejszenie o 50 proc. objętości pamięci masowej, twierdzi także, że dzięki serii 7000 użytkownik zaoszczędzi 90 proc. czasu potrzebnego do zarządzania storage’em. Rozwiązanie 3PAR SmartStart ma ograniczyć instalację do 5 kroków. Użytkownicy systemów storage’owych EVA (Enterprise Virtual Array) mogą migrować do 3PAR StoreServ, używając oprogramowania 3PAR Online Import.

Dane w chmurze
Kolejna nowość w ramach „Polymorphic Simplicity” – HP StoreAll Storage – to rozwiązanie umożliwiające przechowywanie do 16 PB danych w chmurze, bez wielkich nakładów na zarządzanie – twierdzi HP. Mechanizm wyszukiwania nazwany StoreAll Express Query według producenta umożliwia sprawdzenie 500 mln plików w 1,4 sekundy. Błyskawiczną analizę Big Data umożliwia produkt Autonomy o nazwie IDOL (Intelligent Data Operating Layer). Platforma StoreAll Storage jest prekonfigurowana, dzięki temu można ją łatwo uruchomić – przekonuje producent.

Szybkie kopie
Producent wprowadził trzy nowe systemy do tworzenia kopii zapasowych – StoreOnce 2000 Backup i StoreOnce 4000 Backup. Obie nowości poszerzają portfolio rozwiązań dla małych i średnich firm. Systemy używają oprogramowania StoreOnce Catalyst (wprowadzonego w czerwcu br.). StoreOnce 2000 działa z prędkością 1 TB na godz. (model 2620), a 4000 – 2,2 TB/godz. (dla serii 42xx). HP wprowadził na rynek także rozwiązanie z serii 6000 dla przedsiębiorstw i dostawców usług (model 6200 – do 100 TB/godz.). Według HP systemy z serii 6000 są nawet 5 razy szybsze niż produkty konkurencji.

– Z naszych informacji wynika, że tego właśnie potrzebują użytkownicy – pamięci masowych, zabezpieczenia danych w postaci backupu oraz systemów do archiwizacji połączonych ze skutecznymi narzędziami do wyszukiwania danych. Dla klientów dużą zaletą jest uproszczenie architektury. Można ją rozbudować w zależności od potrzeb, od małych przedsiębiorstw po korporacje. –
podsumowuje Chris Johnson, EMEA Vice President HP Storage Division.

Według przedstawicieli producenta rynek pamięci masowych dla średnich przedsiębiorstw jest wart 11 mld dol., zainteresowanie takimi produktami rośnie. Według danych przytaczanych przez HP wpływy z platformy storage’owej 3PAR StoreServ wzrosły o 75 proc. rok do roku (w roku fiskalnym 2012, zakończonym 31 października br.). Na nowych rozwiązaniach mogą zarobić integratorzy systemów, resellerzy – 70 proc. rozwiązań dla firm w Europie HP sprzedaje w kanale partnerskim. – Z nami partnerzy mają przewagę nad konkurencją, bo w przypadku nowych rozwiązań oferują jedną architekturę jednego producenta. Łatwiej zdobyć im kompetencje – przekonuje Alessandra Brambilla,Vice President EMEA – HP Enterprise Group Channel Partners & SMB. Już ok. 1 tys. partnerów jest przygotowanych do wdrażania zaprezentowanych innowacji. Ponadto atutem, który ma przekonać klientów, jest cena rozwiązań. Stawki za system 3PAR StoreServ 7200 zaczynają się od 20 tys. euro, a za wykorzystujący cztery kontrolery StoreServ 7400 – 32 tys. euro. Oba rozwiązania wchodzą na rynek 14 grudnia. Cztery dni później ma pojawić się w ofercie StoreAll Storage. Stawki za korzystanie z systemu zaczynają się 0,91 euro za 1 GB. Ceny StoreOnce 2000 und 4000 Backup zaczynają się odpowiednio od 10 tys. i 25 tys. euro.